Home Bitcoin Yılın son Bitcoin vadeli işlemler gününde tahtalar kırmızı

Yılın son Bitcoin vadeli işlemler gününde tahtalar kırmızı

Yılın son Bitcoin vadeli işlemler gününde tahtalar kırmızı

brave
0

Son Bitcoin vadeli işlemler gününde neredeyse tüm kripto paralar kırmızı renge büründü. Beklenen Noel Baba rallisi gerçekleşmedi aksine piyasada düşüşler devam ediyor. Piyasadaki düşüşlerde Bitcoin vadeli işlemlerinin bugün (28 Aralık) sona ermesinin etkisi var mı?

Son Bitcoin vadeli işlemler gününde kripto paralarda düşüşler devam ediyor

Bu yıl Noel Arifesinde, Bitcoin birkaç saat içinde 280 dolar artarak 3.990 dolardan 4.271 dolara çıktı. Birçok kripto meraklısı, değer artışını Noel Baba rallisi olarak yorumladı. Bu tür ralli, genelde geleneksel borsalarda işlem yapılan varlıkların değerinin Aralık ayının son haftasında önemli ölçüde arttığı zamanlarda görülür.

Genelde, Noel Baba rallisi Noel’den önce başlar ve Yeni Yıl’dan birkaç gün sonra sona erer. Fakat Bitcoin ve kripto piyasalarında öyle olmadı. BTC, Noel günü yaklaşık 500 dolar düşerek kapanışı 3.770 dolar civarında yaptı. BTC, 2018’in son hafta sonuna girerken 3.680 dolar civarında işlem görüyor.

(bknz: İlk 100’e girmeye aday ucuz 5 kripto para)

Bu rallinin sebebi, profesyonel yatırımcıların ve fon yöneticilerinin Noel ve Yeni Yıl için birkaç günlük tatile çıkmaya hazırlanırken ticari işlemlerine ara vermelerinden kaynaklanmış olabilir. Böylece piyasalar kısa bir süreliğine, yükseliş trendini devam ettirmeye çalışan yatırımcılara kalmış olabilir. Bu rallinin bir başka nedeni de Yeni Yıl beklentilerinin yanı sıra tatil sezonundan kaynaklanan olumlu hava olabilir. Peki son Bitcoin vadeli işlemler gününün bugün olması piyasayı olumsuz mu etkiledi?

(bknz: 5 uzmandan karavana Bitcoin tahmini)

Düşüşlerde süresi dolan CME Bitcoin vadeli işlemlerinin etkisi olabilir mi?

Bu yılın Temmuz ayından bu yana CME Bitcoin vadeli işlemlerinin sona ermesinin kripto piyasalarının değeri üzerinde herhangi bir etkisi olmadı. Son Bitcoin vadeli işlemler 30 Kasım Cuma günüydü. BTC ise, yalnızca 2 Aralık Pazar günü 4,280 doları test etti ancak sonrasında 4,000 dolar’da sabit kaldı. BTC daha sonra 15 Aralık’ta 3.190 dolar seviyesine kadar düşmeye devam etti. 

CME vadeli işlemleri, bugün (28 Aralık’ta) sona eriyor. Bitcoin daha önceki durumlardaki gibi hareket ederse Bitcoin değerinin sona eren bu sözleşmelerden etkilenmemesi gerekir.

Son 24 saat içinde % 3,36 oranında değer kaybeden BTC, 3.668,43 dolardan işlem görüyor. XRP de son günlerde benzer bir düşüş yaşıyor. XRP, % 5,88’lik bir düşüşle 0,344703 dolardan işlem görüyor. Son bir kaç haftadır ciddi yükseliş kaydeden Bitcoin Cash (BCH) ise % 10,18 değer kaybederek 149,10 dolardan işlem görüyor. (Coinmarketcap verilerine göre)

Kaynak

Ayrıca bknz:

Dogecoin topluluğu Amazon için bastırıyor

Binance Borsası Ripple yatırımcılarını memnun etmeye devam edecek

30 Aralık’a kadar ralli ihtimali olan 3 kripto para

Kripto fenomenleri dikkat! Brave tarayıcısında adınıza bağış toplanıyor olabilir!

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave