Home İnceleme Borsa Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli ticari yöntem: OTC

Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli ticari yöntem: OTC

Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli ticari yöntem: OTC
“bayebit”


0

Bitcoin fiyatını etkileyen, aslında en büyük etkiyi yapan, over-the-counter(OTC)  market. Türkçe’si ‘tezgah üstü’ diyebileceğimiz marketin, uzun süredir kripto borsalarından büyüklük ve volüm olarak daha büyük olduğu kabul ediliyor.


Büyük kurumsal yatırımcılar ve yüksek profilli perakendeciler 1$ milyonu geçen emirler için sıklıkla OTC markete güveniyorlar. Çünkü marketin anlaşmaları kolaylaştırmak için yeterli likiditesi var.

Bitcoin fiyatını etkileyen market neden Bitcoin borsalarından daha iyi

Coinbase, gibi resmi parayı kriptoya dönüştüren major borsalarda, market veri sağlayıcısı Skew’in söylediğine göre 4$ milyonun üstünde Bitcoin almak getirinin %10’una mal olabiliyor.

Cryptoa nedir ve hangi çözümü sunmaktadır?

Kripto borsalarına büyük siparişler girmenin verimsizliği, yatırımcının OTC markete yönelmesine neden oluyor.

Skew araştırma ekibi şunları söylüyor:

“Bugün Coinbase’da 1,000 BTC almak size 4,400$’a mal oluyor. Neredeyse %10 yalnızca 1$ milyonluk bir ticaret için…Hiç iyi değil. FX’de olduğu gibi, fiziksel Bitcoin borsalar arasında bölünüyor. Ve böylece market yapıcılar çeşitli sipariş defterlerini-toplu sipariş defterlerini- bir araya getirip mekanlarında uyguluyorlar. Yine de fiziksel Bitcoin için likidite çok da iyi sayılmaz.”

Geçtiğimiz birkaç ayda Coinbase gibi birkaç major kripto borsası kurumların yüksek likiditeli yatırım yapmalarına yardım için özel çözümler geliştirdi.

IOST kurucu ortağı Ray Xiao: EOS yatırımcıları büyük bir risk altında

Coinbase Custody’e minimum yatırım eşiği 5$ milyon. Ve eğer bu miktar kripto borsasından satın alınırsa rahatlıkla 10-15 prim oranı ile sonuçlanabilir.

bitcoin price chart

 

Temmuz ayında uluslararası araştırma şirketi   TABB grup OTC marketin kripto borsalarına göre 2-3 kat daha büyük olduğu tahmininde bulundu.

Kripto borsası pazarında günlük 4$ milyar civarında Bitcoin ticareti yapılıyor. TABB’ın verilerine dayanarak OTC markette bu rakamın 8-12$ milyar civarında olduğu rahatlıkla söylenebilir.

TABB grubun kıdemli analistlerinden Monica Summerville, Bitcoin blockchain üzerinde büyük transferlerdeki hareketsizlik hakkındaki soruya şöyle cevap veriyor:

“Pek çok durumda Bitcoin sahipleri cüzdanlarını ve cüzdanların özel anahtarlarını alıcıların cüzdanlarına geçiriyor ve böylece tüm işlemler kamusal blockchainde görüntülenmiyor. Bizim raporlarımız market katılımcıları ile yaptığımız görüşmelere dayanıyor. BTC’den fazlasını kapsıyor ve şunu akılda tutmak gerekir: Kamusal blockchainde pek çok parçalı hesap olduğundan tüm işlemler görünmez. Yani sadece pozisyonlarındaki açık değişiklikler kamusal blockchaine yazılır.”

Gözetim hacmi arttıracak

2018’in 4. Çeyreğinde dünyanın 4. Büyük varlık yöneticisi Fidelity , kurumsal yatırımcıyı hedefleyen kripto para gözetimi sağlamak için Fidelity Digital Assets’i oluşturdu.

Japonya, Güney Kore ve Amerika gibi büyük marketlerde trend, bireysel ticaret yapanlara odaklı altyapı geliştirmekten, gözetim çözümlerine ve düzenlenmiş yatırım araçlarına dönüyor. Bu da uzun vadede OTC marketin Bitcoin fiyatlarına daha fazla etki yapmasına yol açabilir.

Bitcoin 2019’da yüz güldürür mü?

 

 

tags: