Home Kriptopara Haber Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalarda son durum!

Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalarda son durum!

Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalarda son durum!

0

Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalar ile ilgili olarak piyasadan uzaklaştıkları yönünde son günlerde sık sık haberler duymaya başladık. Piyasanın büyük umutlar bağladığı kurumsal yatırımların son durumu ne?


Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalar

Kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalar, Bloomberg’in hazırladığı bir rapora göre sessiz sedasız piyasadan uzaklaşıyor. Piyasa kurumsal yatırımcıların piyasaya yönelmesini beklerken, son zamanlarda tam aksi yönde haberler gelmeye başladı.

Geçen yıl kripto piyasası zirveyi görmenin tadını çıkarıyordu. Öyle ki, kurumsal yatırımcıların çok kısa sürede piyasaya akın edeceği yönünde bir beklenti vardı. Yıl boyunca Goldman Sachs, Fidelity ve Barclays Bank gibi dev firmaların kripto departmanı açtığı yönünde haberleri duymayan kalmadı. Bu kurumlar ile ilgili son gelişmeler nedir?

Goldman Sachs yatırım masası hayalleri

Goldman Sachs Bitcoin vadelilere ilgi gösteren ilk Wall Street firması. Firma ile ilgili olarak kripto paralar için bir yatırım masası açtığı haberleri geldi. Yatırım bankası Goldman Sachs Galaxy Digital ile ortaklık kurdu ve varlıkların korunması ile igili bir ihalede, koruma firması BitGo holdings’e 57 milyar B serisi yatırım yaptı. Ancak bir yıl geçti ve Goldman Sachs hala yatırım masasını kurmadı. Bankanın Bitcoin türevi ürünü ise lansmanından bu yana gözle görülür bir ilerleme kaydetmedi

Citigroup Inc.- Dijital Asset Receipt

New York merkezli, Citigroup yatırım firması Digital Asset Receipt adında bir kripto ürün geliştirmişti. Bu ürün dijital yatırım firmalarının ve koruma fonlarının, kripto yatırımlarında riski azaltmak için tasarlanmıştı. Ürün, kripto yatırımcılarının yatırımlarını takip edebilmesine yeni bir yöntem sunuyordu ve bir taraftan da yatırımlarına meşruiyet ve güven kazandırması bekleniyordu.

Barclays Inc. Ve kripto yatırım masası

Sıradaki kurum Londra merkezli Barclays Inc.  Kripto piyasasının şahlandığı dönemlerde Barclays bu sektöre oldukça ilgi göstermiş ve enerji yatırımcıları Chris Tyrer ve Matthieu Jobbe Duval’ı dijital varlık departmanını yönetmeleri için işe almıştı. Ne yazık ki Tyrer bu yılın başlarında istifa etti, Duval devam ediyor ancak Barclays kripto bölümü açacağı yönündeki söylentileri yalanlıyor.

Ayrıca bakınız:Kurumsal yatırımcılar Bitcoin ile ilgilenmiyor

Peki o zaman ne oldu?

Wall Street’te kripto meraklılarının beklediği kurumsal firmalar kripto piyasasından sessiz sedasız vazgeçiyor ve bunun iki ana nedeni raporda belirtilmiş. Birincisi piyasanın kötü gidişatı, ikincisi ise kripto paralarda düzenleyici unsurların olmayışı. İlk neden gayet mantıklı çünkü 2018 yılı piyasadan 700 milyar doların buhar olduğu bir yıl oldu. Bu tür dev firmaların, böyle karamsar bir tablodan etkilenmemeleri çok zor. Gözlerinin önünde piyasadan ayrılmalar, kaybedilen milyarlar ve çöken şirketler var.

Düzenleyici konusu ise aylardır piyasayı meşgul eden bir konu. Piyasada düzenleyici bir unsurun olmaması da kurumsal yatırımcıları uzaklaştırıyor, çünkü bu firmaların öncelikleri müşterilerinin yatırımlarını güvenceye almak.

Tüm bunlara rağmen yine de kripto para sektöründen umutluyuz. Hele ki çok açık ve net bir kripto düzenlemesi yapılırsa umuyoruz ki kripto sektörüne bahar tekrar gelecek.

Ayrıca bakınız: SolidX CEO’su Goldman Sachs ve bitcoin hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave