Home İnceleme Bitcoin tüm endüstrilerden daha çevreci

Bitcoin tüm endüstrilerden daha çevreci

Bitcoin tüm endüstrilerden daha çevreci

0

CoinShares’in hazırladığı bir rapora göre Bitcoin tüm endüstrilerden daha fazla çevre hassasiyetine sahip. Rapordan ilgi çeken bölüm şu şekilde. Bitcoin madenciliği sanıldığının aksine daha az kazançlı ve daha fazla çevreci bir sektör.


Bitcoin tüm endüstrilerden daha yeşil

Bitcoin madenciliği geniş ölçekli endüstrilerin hepsinden daha çok gezegenimizi koruyor. CoinShares’in hazırladığı bir raporda Bitcoin madenciliği hakkında yürütülen yanlış bilgilendirmelerin önüne geçiliyor. Bazı kaynaklar, Bitcoin madenciliğinin karbon dioksit emisyonunu arttırarak küresel ısınmaya neden olduğunu iddia etmişti. Hatta gezegenimizin sıcaklığını 2 derece arttırdığına dair çok iddialı açıklamalarda bulunulmuştu.

CoinShares’in hazırladığı raporda kısaca şunlardan bahsedilmektedir: Bitcoin madenciliğinin %60’ına yakını Çin’de gerçekleştirilmektedir. Çin’deki madencilik ise %80 oranında Sichuan bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Bu bölgenin iklim koşulları ve hızlı internet alt yapısı ise madencilik sektörünü cezp etmektedir. Bu bölgede kullanılan enerji üretimi sınıflandırıldığında ancak %10’u fosil yakıtlara dayalıdır. Bölgede %90 oranında yenilebilir enerji kullanmaktadır.

Raporda dünya geneli Bitcoin madenciliği enerji tüketimi ile ilgili oranlar paylaşılmaktadır.  Bitcoin madenciliğinin operasyonlarının %77,6’lık gibi büyük oranı yenilenebilir enerji ile gerçekleştirildiği vurgulanmaktadır.

Raporda diğer ilginç karşılaştırmada bilgisayar oyunları ile Bitcoin madenciliği arasında yapılmıştır. Playstation 4, Xbox One ve Nintendo Wii’nin dünya geneli enerji tüketimi 4,9GW hesaplanmış, Bitcoin madenciliği ise 4,7GW enerji tüketmektedir.

Sonuç olarak Bitcoin madenciliği sanıldığının aksine daha çevreci bir sektördür.

Kaynak

Tavsiye Ettiğimiz Yazılar

Bitcoin’in çevresel etkileri iddia ettikleri kadar korkunç mu?

En büyük Bitcoin madencisi Bitmain’i de kriz vurdu! İşçilerini süresiz izne çıkarıyor

2019 Bitcoin için kurtuluş yılı olmayabilir

2019’da kripto dünyasını neler bekliyor?

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave