Home Kriptopara Haber Trump iktidarı tökezliyor: ABD bütçe krizi, kripto paraları nasıl etkiler?

Trump iktidarı tökezliyor: ABD bütçe krizi, kripto paraları nasıl etkiler?

Trump iktidarı tökezliyor: ABD bütçe krizi, kripto paraları nasıl etkiler?

0

ABD bütçe krizi kripto piyasasını nasıl etkileyecek? Trump’ın aldığı Meksika Sınır Duvarı kararı sonucu ortaya çıkan bütçe krizinin kripto piyasasına etkileri nasıl olacak? Yazımızda bu konuya değineceğiz.


ABD bütçe krizi kripto piyasasını nasıl etkiler?

ABD bütçe krizi kripto piyasasını bir şekilde etkileyecek. Ama nasıl? Önce gelişmelere bir göz atalım.  Trump attığı adımlarla yıl içinde 3.kez hükümet kapattı. Bu yarı kapanma işi eğer tatil sezonuna kadar uzarsa Wall Street’in 10 yıl içine yaşadığı en kötü haftanın ardında yeniden sorunlarla uğraşmasına neden olacak. Kripto yatırımcıları bu yaşananlardan nasıl etkilenecek?

Başkan Trump’ın Meksika sınır duvarı konusunda 5,7 milyar dolar fon ayırmak istemesi ancak senatodan geçmemesi Cumartesi günü hükümetin kısmen kapatılmasına neden oldu. Her iki tarafta bu konuda birbirini suçluyor. Trump durumu “ demokrat kapatma” diye nitelendirip, hükümet çalışmalarının sekteye uğradığını söylüyor. Demokratlar ise Trump’ın yine bir öfke sorunu yaşadığından ve kendisinin soruna yol açtığından söz ediyor.

Noel tatilini erteleyen Trump Cumartesi sabahı attığı twitle yeni bir bütçe anlaşması için demokratlarla pazarlık halinde olduğunu yazmıştı.

Twitte şöyle söylüyor:

“Beyaz Saraydayım ve çok çalışıyorum. Hükümetin kapanması ve Suriye ile ilgili haberler sahte. Demokratlarla çok ihtiyacımız olan sınır güvenliğini tartışıyoruz ama uzun sürebilir.”

 

Sınır duvarı için ayrılan bütçe Perşembe günü Temsilciler Meclisinde onaylanmıştı ama demokratların ortak hareketi sonucu Senatodan geçemedi.

Yatırımcılar uçurumun kenarında!

Senatonun bu kararı yatırımcılar için hiç de iyi olmadı. Son üç aydır zaten sıkıntılı bir süreç yaşayan yatırımcılara bir darbe daha gelmiş oldu. Borsalar 16 ayın en düşük seviyesinde Dow Jones borsası son on yılın en kötü haftasını yaşıyor. Cuma günü Nasdaq 2009’dan bu yana görmediği bir ayı piyasasına sahne oldu.

Hükümet kapatma işaretleri Cuma gününden Wall Street’e zarar vermeye başlamıştı. Eğer senatonun tavrı devam ederse Dow Jones ve S&P 500 çok olumsuz etkilenecekler.

CBOE yatırımcılar açısından gelecek 30 gün içinde bir volatilitenin beklendiğini açıkladı. Korku endeksi ise Cuma günü Şubat ayından bu yana ilk defa 30 seviyesinin üstüne çıktı ve bu rakam yıl içinde % 173 oranında bir artış olduğunu gösteriyor.

Kripto dünyasına etkisi

Hükümet kapatmanın uzaması kripto dünyasını hem doğrudan hem de dolaylı etkileyebilir. Yeni başlayacak kripto yatırım platformu Bakkt daha da gecikebilir. Bakkt hala Amerika CFTC  (Emtia Vadeliler Ticaret Komisyonu)’dan onay bekliyor. Şu aşamada Bakkt onayı 24 Ocağa kadar ertelendi. Bu erteleme aslında hükümetin kapanmasıyla ilgili olmasa da yeni bütçe tartışmalarının CFTC’nin verdiği süreyi etkileme ihtimali var.

Dolaylı sonuçlar açısından ise, Wall Street’te oluşan politik volatilite, daha önce güvenli liman olarak kabul ettikleri kripto paraya yatırımcıları yönlendirebilir. Kriptolar şu ana kadar bir harcama aracı olarak kabul edilme çabası içinde olmuş olsalar da, en büyük özellikleri mükemmel bir değer deposu olmaları. Güvenli liman olarak kabul edilen yatırımların değerini, altının son altı ayda zirveye çıkması çok net açıklıyor. Kripto parayı bir değer deposu olarak ele alırsak, Bitcoin ile ilgili olarak anahtar satış noktası Bitcoin’in dibe vurduğuna ya da ayı piyasasının sonuna yaklaştığına inanıp inanmadığınıza bağlı. ister satarsınız isterse bir değer deposu kabul edip bekelrsiniz. bu açıdan sizin inancınız önemli.

Bitcoin ile ilgili bir başka kabul de, hiçbir bağı olmayan bir varlık olduğu ve geniş çaplı piyasa hareketlerinden etkilenmeden varlığını devam ettirdiği.  Bitcoin borsalardan, para politikalarından ve ekonomik verilerden etkilenmiyor. Bitcoini etkileyenler FUD (korku,endişe ve şüphe) ve FOMO (gündemi kaçırma korkusu).  

Her halükarda devam eden bir ayı piyasası var ve bu piyasa Bitcoin’in en büyük savunucularını bir şekilde test edecek. Bitcoin  gerçekten süper bir değer deposu mu? Volatilite dönemlerine en uyumlu olan değer mi? Global ölçekte fiat para ile yarışmaya mahkum olan bir değer mi? Bu yaşanılan zor dönemler kripto paraların gerçek değerini ortaya çıkaracak. Kripto paraların değerini ve bu soruların cevabını görebilmemiz için ne kadar süremiz var dersiniz?

kaynak

üç yıl sonra Bitcoin’in ulaştığı noktaya inanmakta zorlanacaksınız

Bitcoin dijital altın olma yolunda

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave