Home Kriptopara Haber Borsa Haber Hackerlar bu yıl iliğimizi kurutmuş: 1 milyar dolar

Hackerlar bu yıl iliğimizi kurutmuş: 1 milyar dolar

Hackerlar bu yıl iliğimizi kurutmuş: 1 milyar dolar

brave
0

Hackerlar bu yıl 1 milyar dolar kripto para kaldırdı. Kripto para borsaları ve Blockchain platformları bütün uyarılara rağmen hala kötü niyetli hackerların saldırılarına müsait bir alan olarak durmaktadır.


2018 yılı boyunca yaklaşık 900 milyon dolar değerinde kripto para çalınmış durumda. Tüm uyarılara rağmen, kripto para borsası ve Blockchain platformlarının güvenlik sistemleri hacker saldırılarına karşı aşırı derecede savunmasız kalmaktadır.

Hackerlar kripto para ile bahis oynuyor…

CipherTrace tarafından yayınlanan 2018’in 3. çeyreğinde kara para aklama raporuna göre, 2018 yılının başından bu yana korsanlar kripto parada 927 milyon dolar götürmüş durumda. Bu, 2017’nin tamamında hackerların çaldığından daha fazla. Diğer yandan 2017 yılında çalınan kripto para hacmi 2018’in sadece 2. çeyreğinde zaten geride kalmıştı.

Kripto para borsaları, hacker saldırılarına ve hırsızlığına karşı en savunmasız platformlardır. Yılın başından bu yana, korsan faaliyetlerinden dolayı kripto para yatırımcısı 731 milyon dolar civarı para kaybetmiş durumda. En yoğun hacker saldırıları ocak ayında gerçekleşmişti. Bu saldırılarda 530 milyon dolar kaybeden Japon Coincheck ve 195 milyon dolar kaybeden İtalyan BitGrail şirketleri en fazla kayıp yaşayan şirketler. Üçüncü çeyrekte, en büyük kripto para kayıpları Güney Koreli Bithumb (30 milyon dolar)ve Blockchain platformu Bancor (23,5 milyon $) olduğu kaydedildi.

Ayrıca bakınız:Forbes: Kripto Paralardaki volatilite iki ucu keskin kılıç!

CipherTrace uzmanlarına göre, yılın sonuna kadar, çalınan kripto para 1 milyar dolara ulaşacak. Sonrasında ise 2019’da, kripto para birimlerindeki hırsızlıkların büyümesi aratarak devam edecek.

CipherTrace raporunda uzmanlar, kripto para biriminde 60 milyon dolarlık bir zararla sonuçlanan yoğun bir hacker saldırısı hakkında bilgi sahibi olduklarını; ancak şuana kadar olayın kamuoyuna açıklanmadığını ifade ediyorlar. Hangi platformun veya boransanın saldırıya uğradığı söylenmedi.

Kimlik avı, psikoloji ve sosyal mühendislik…

H1’in sonunda, KasperskyLab, haberciler ve sosyal ağlarda büyük çapta bir kimlik avı saldırısı olduğu uyarısını yaptı. Cüzdan ve borsaları taklit eden sahte sitelerin yardımıyla, hackerlar bu yıl kripto para birimlerinde 2.3 milyon dolar kaldırmayı başarmış durumda.

Yöntem olarak; saldırganlar ünlü kişilerin ve şirketlerin hesaplarını taklit ediyorlar ve ücretsiz olarak kripto para dağıtmayı taahhüt ediyorlar. Hackerlar insanları bu yöntemle dolandırıp kripto paralarını çalmaktadır. Halihazırda bu yöntem en popüler phishing yöntemi olarak bilinmekte. Bu gidişle yukarıda da ifade ettiğimiz gibi hackerler bu yıl (2019) daha fazla kripto para çalabilirler.

Ayrıca bakınız:Kripto piyasaları düşerken “onlar” hala kazanıyor!

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave