Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Savcılar batık bitcoin borsası Mt. Gox CEO’sunun peşine düştü

Savcılar batık bitcoin borsası Mt. Gox CEO’sunun peşine düştü

Savcılar batık bitcoin borsası Mt. Gox CEO’sunun peşine düştü

brave
0

Mevcut kripto para piyasalarını, batık bitcoin borsası Mt.Gox a yapılan siber saldırı iddiası şekillendirdi. Habersiz olanlar için, Mt.Gox’un 2010 yılında kurulan bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsası olduğunu belirtelim. 

Borsanın yüksek anlarında, Bitcoin’in de yer aldığı tüm küresel alım satım işlemlerinin % 70’ini kullanıyordu. Maalesef, 2014 te Bitcoin’den 400 milyon dolardan fazla bir tutar hacklendi. Fonların bir kısmı kurtarılmış olsa da, olaylar güven azalmasına yol açtı. Kripto para yatırımcıları ve borsa tacirleri güven bunalımı yaşadılar. Artık fonlarının korsanlar tarafından çalınıp çalınmayacağını düşünmek zorundalar.

Batık bitcoin borsası Mt. Gox’ta zimmet suçlaması

Kripto para piyasaları toparlandı, ama Mt. Gox fiyaskosu bugün bile geçerliğini koruyor. Özellikle döviz borsası eski CEO’su Mark Karpeles, 2015 yılında fonları borsadan zimmetine geçirme suçlamasıyla Japonya’da yargılanıyor. Savcılar, Karpeles için 10 yıl hapis cezası istiyor.

Savcılar Karpeles’i “bir yazılım geliştirme işinde, kişisel çıkarları için şirket fonlarını” yönlendirmekle suçladı; “Bitcoin kullanıcılarının güvenini tamamen zedelemede büyük bir rol oynadığını” iddia etti.

Karpeles’in masumiyet iddiaları

Karpeles, bunun “geçici bir kredi” olduğunu iddia etmeye çalıştı. Ancak savcılar bu savunmayı çürüttüler. Çürütmede “Kredilerle ilgili bir belge yoktu ve geri ödeme yapma niyeti yoktu.” iddialarını kullandılar. Önceden, 2017’de, Fransa doğumlu Karpeles masumiyetini korumuş; hatta Japonca olarak “Tanrı’ya yemin ederim ki suçlu değilim.” diye yemin etmişti.

Karpeles sadece 3 milyon dolarlık müşteri fonlarını zimmete geçirmekle suçlanmıyor; 2013’ün sonlarında hesabına aktarmakla da suçlanıyor. Savcılar, Karpeles’in Mt. Gox sistemi üzerindeki izlerini kapatmak için verileri manipüle ettiği iddialarını da sürdüler.

Kaynak: Neil Mathew

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave