Anasayfa Bitcoin Bitcoin ETF’lerin onaylanması fiyatları ne ölçüde etkiler?
koinmedya_brave

Bitcoin ETF’lerin onaylanması fiyatları ne ölçüde etkiler?

Bitcoin ETF’lerin onaylanması fiyatları ne ölçüde etkiler?
0

Uzun bir süredir gündemimizi meşgul eden Bitcoin ETF’lerin onaylanması Bitcoin fiyatlarını gerçekten etkiler mi? Ya da etkilerse ne ölçüde etkiler?

Geçtiğimiz hafta SEC’in VanEck ve SolidX firmalarının gerçek değer olarak Bitcoin’e bağlı olan ETF başvuruları ile ilgili kararını ertelediğini duyurmuştuk. SEC’in bu başvuruyla ilgili kararını 2019’a erteleyeceğini tahmin eden uzman Jake Chervinsky şimdi de başvurunun kabul edilme ihtimalinin %10 olduğunu söyledi.

Jake Chervinsky bir avukat ve devlet icra savunmaları ile menkul kıymet davaları onun uzmanlık alanı. Chervinsky paylaştığı tweetlerle Bitcoin ETF’lerinin bir çıkmazda olduğuna dair argümanlarını ortaya koydu.

SEC’in birçok endişesi var. Bunlar 18 çok parçalı sorun için yeterli

En önemli sorun ise piyasa manipülasyonu. SEC ETF başvurusu yapan borsa CBOE BZX’in önemli ölçüde düzenlenmiş bir borsayla gözetim paylaşımı anlaşması yapacağından emin olmak istiyor.”

Tweetlerin tamamı için tıklayın.

SEC komisyon üyeleri 2018 Temmuz ayında Winklevoss kardeşlerin başvurusunu bu nedenle reddettiği için Chervinsky bu sorunun en önemli konu olduğuna inanıyor.

O dönemde komisyon üyesi Hester Perice’nin kripto para piyasasının olgunlaşmasına engel olunmaması gerektiğine inandığını belirterek bu ret kararına katılmadığını hatırlatmak gerek.

Yargı yetkisizliği

Jake Chervinsky SEC için diğer önemli bir sorunun da yargı yetkisizliği olduğunu belirtiyor. Yani SEC’in manipülasyonları belirlemek ve soruşturmak için borsalardan bağlayıcı bir bilgi talep etme yetkisi olmayacak.

Öte yandan borsaların kendisi dolandırıcılık yapsa dahi SEC bunu iddia edemeyecek. Bu nedenlerden ötürü Chervinsky “eğer son tarih bugün olsaydı kabul ihtimaline %10 şans verirdim” diyor.

Bitcoin ETF’lerin onaylanması fiyatları ne ölçüde etkiler?

SEC VanEck/SoldiX şirketlerinin Bitcoin ETF başvurusunu onaylamasa da itiraz şansı olacak. İtiraz edildiğinde ise şimdiki komisyon üyelerinin dizilişleri değişecek ve yeniden değerlendirmek zorunda olacaklar.

Kimileri 2019 yılının Şubat ayında ETF başvurusunun kabul edileceğine kesin gözle bakıyor. Ancak kesin kabul edilecek gözüyle bakmanın hata olacağını düşünüyoruz.

Bakınız: Bitcoin ETF yarın da onaylanabilir 20 yıl sonra da

Öte yandan bugüne kadar ETF’lerin onaylanmadığı haberleri Bitcoin fiyatlarını ilk etapta olumsuz etkilese de bu etkiler uzun süreli olmadı. ETF başvurusunun kabul edilmesi de fiyatlara beklenen olumlu etkiyi vermeyebilir.

Bakınız: SEC Bitcoin ETF’lerin onaylanması için gerekli olan tedbirleri açıkladı

 


koinmedya_brave
Etiketler:
X