Home Ethereum Vitalik Buterin uyarmıştı ama dinlememiştik – Ethereum değeri sıfıra mı gidiyor?

Vitalik Buterin uyarmıştı ama dinlememiştik – Ethereum değeri sıfıra mı gidiyor?

Vitalik Buterin uyarmıştı ama dinlememiştik – Ethereum değeri sıfıra mı gidiyor?

brave
0

Ethereum en yüksek değere ulaştığı zamandan beri %93 değer kaybetti. Bu düşüş Buterin’in Ethereum değeri sıfıra kadar düşebilir sözünü akıllara getirdi. Gerçekten ETH’nin sıfıra düşmesi mümkün mü?


ETH dünkü düşüşten sonra bugün yükselişe geçti

Yaklaşık olarak 90 dolardan işlem gören Ethereum’a darbe üstüne darbe geliyor. Değerinin bu kadar düştüğü yetmiyormuş gibi short işlemler de tüm zamanların en rekor düzeyine ulaşmış durumda. Doğruyu söylemek gerekirse hiç kimse şu anda ETH’de kalmak istemiyor.

 

Dün yaşanan faciada en çok değer kaybeden kripto paralardan birisi Ethereum oldu. 84 $’a kadar düşen ETH böylelikle son 19 ayın en düşük seviyesini de görmüş oldu. Şu andaki hacmi 9,290 milyar dolar olan ETH, son 24 saat baz alındığında %6,21 değer kazanmış görünüyor.

Beklenilen hard-fork tarihi açıklandı, ETH yükselişe geçti

Hazin bir düşüşün ardından bir anda atağa kalkmasının elbette bir sebebi olmalıydı. Uzun zamandır kripto severler tarafından beklenen Constantinople hard-forkunun ne zaman yapılacağı belli oldu. 2019 Ocak ayının ortalarına (muhtemelen 19 Ocak) doğru yapılacağı öngörülen hard-fork, bugün ETH fiyatlarının biraz daha toparlanmasına vesile oldu.

Constantinople hard-forku, Ethereum Blockchain’inin yapısını değiştirerek sistemdeki bir takım aksaklıkları giderecek iyileştirmeler içeriyor. Bu olumlu gelişmeler birçok analist ve yorumcuya göre Ethereum fiyatını yükseltecek. Böylelikle Tron ve benzeri rakipleri olan rekabeti daha heyecanlı bir hal alacak.

Neden özellikle Tron’u zikrettim dersiniz? Hatırlayacağınız üzere birkaç gün önce Tron’un CEO’su Justin Sun ETH’nin batacağını iddia etmiş, ETH geliştiricilerini de Tron ağına geçmeyi teklif etmişti. Böylesine küstahça yapılan açıklamalar doğal olarak ETH taraftarları ve geliştiricileri için itici bir güç olacaktır.

Ethereum değeri sıfıra düşer mi?

Ne var ki, sosyal medyada ve kripto dünyasında epey bir ağırlığı olan Crypto Squeeze adlı fenomen, Ethereum fiyatının daha da düşeceğine dair bir paylaşımda bulundu. Aslında bu görüş birçok yatırımcının ETH hakkındaki ortak kanaatini yansıtıyor. Bu öngörünün en büyük destekçisi de –üstte belirtmiştim- short işlemlerdeki önlenemeyen düşüş.

Short işlemlerin düşüş yaşaması piyasa beklentisinin de düşüş yönlü olacağını gösteriyor. Bu önlenemeyen düşüş sene başında Vitalik Buterin’in söylediği ama kimsenin umurunda olmayan şu sözleri aklımıza getirdi:

“Kripto paralar yeni yeni gelişiyor. Volatilitenin aşırı olması sebebiyle bir kripto paranın sıfıra düşmesi inanın benim için hiç sürpriz olmaz. Bu yüzden kaybetmeyi göze alabildiğinizden fazlasını kripto paraya yatırmayın.”

Ethereum Fiyatını Etkileyen 5 Temel Faktör yazısı için tıklayınız!

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave