Home Altcoin Altcoin Haber Tron gerçek Ethereum Killer mı? Ethereum’un savaşı kazanması için harekete geçmesi şart

Tron gerçek Ethereum Killer mı? Ethereum’un savaşı kazanması için harekete geçmesi şart

Tron gerçek Ethereum Killer mı? Ethereum’un savaşı kazanması için harekete geçmesi şart

brave
0

Tron gerçek Ethereum killer olma yolunda ilerliyor. Bir çok alanda atası olan Ethereum’u geride bırakmayı başardı. Ethereum ise anlaşılmaz bir şekilde herşeyi ağırdan almaya devam ediyor. Çanlar Ethereum için mi çalıyor?


Tron Gerçek Ethereum Killer Mı?

Ethereum bildiğiniz gibi tüm projeler arasında akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar alanında kalem oynatan ilk proje. Hatta smart contracts yani akıllı sözleşmeler tabiri bizzat Vitalik Buterin’e ait. Buterin, Bitcoin ağını analiz ederek Bitcoin’in eksik kaldığını düşündüğü kısımları hayata geçirmek isteyen bir girişimci olarak yola çıktı. Platform ilk evrelerinde Cryptokitties, Aragon ve uPort gibi inovatif projelere de evsahipliği yapmayı başarmıştı.

Ethereum resmi olarak kurulduğu 2014 tarihinden sonra kendi programlama dili üzerinden hizmet vermeye başladı. Ethereum ağı üzerinde hayata geçtikten sonra bağımsızlığını ilan ederek kendi Mainnetine geçen ilk proje oldu. Tarih ise Haziran 2018.

Nitekim kimi konularda boynuz kulağı geçmiş ve günümüzde Tron Ethereum’dan daha etkin çözüm üretebilir hale gelmiştir. Tron’un geliştiriciler açısından cazibe merkezi olduğunu bilmeyen yok. Yalnızca 2018 yılı baz alınacak olursa bile Tron’un geliştiriciler ve kendi toplulukları için kıymetli ürünler piyasa sunmayı başardıkları görülür.

Tron’a Level Atlatan Hamle: BitTorrent

İlk büyük atılımlarını BitTorrent ile yaptılar. BitTorrent’in zaten Napster günlerinden aşina olduğumuz P2P felsefesi merkeziyetsiz uygulamaların ve blockchainin aradığı şeydi. Bu açıdan BitTorrent’in satın alınması paha biçilemez bir etki bıraktı. Tron CEO’su Justin Sun’ın internetin merkeziyetsizleştirilmesi konusunda zihni çok berrak. BitTorrent hamlesi de zaten Sun’ın en çok istediği gelişmelerden biriydi.

(İlgili: Onaylandı – TRON (TRX) Efsanevi Dosya Paylaşım Platformunu Satın Aldı)

Arkasından sanal makinenin aktivasyonu geldi (Tron Virtual Machine – TVM). Sanal makine sayesinde geliştiriciler Tron üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler yapabilir hale geldi. Bu tam olarak Ethereum’dan rol çalmaya başladıkları andı. Kendisi sürekli Ethereum killer olarak lanse eden Tron hedefine emin adımlarla yürümeye devam ediyordu. TVM’nin aktive edildiği gün Tron ağındaki işlem sayısı bir günde %12 artış gösterdi.

Asıl mesele Tron’un mesafe kat etmesi değil, Ethereum’un durması. Ethereum’dan kendi önünü açacak hamleler göremez olduk. Son derece inovatif fikirlerle ortaya çıkan Ethereum durgunlaşmanın yenilik getirememenin sancılarını çekmeye başladı. Ethereum fikri başlangıç noktası olarak alındığında son derece değerliydi. Hatta Justin Sun’ın birçok fikrinin temelinde Ethereum geliştirici ekibin ortaya koyduğu ürünlerin olduğu bir gerçek.

Ethereum’un Geciken Constantinople Hamlesi

Ethereum geçen yıl Constantinople güncellemesi üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. Muhtemelen de Ocak 2019’da hayata geçirilecek. Lakin gelin görün ki Constantinople bir har fork. Kasım 15’de Bitcoin Cash’in gerçekleştirdiği de bir hard forktu ve başına gelenleri gördük. Hard fork katil kardeş doğurdu ve BCH durdurulamaz bir şekilde değer kaybetti. Ya Ethereum hard forku da aynı etkiyi yaparsa?

(İlgili: Ethereum Constantinople hard fork tarihi belli oldu)

Tron, atası Ethereum ile doğrudan savaş halinde. Ethereum bu savaşın farkında olsun ya da olmasın siz konusu eğer dapps ve akıllı sözleşmeler ise ciddiye alması gereken tek proje Tron. Tron ne yaptığını gayet iyi bilen ve kripto topluluğu ile iletişimi iyi olan bir proje.

Ethereum kendi hızını geliştirmek için şu ana kadr hiçbir şey yapmadı. Daha kötüsü Tron’un Ethereum’un hızını geçmesi kendi mainnetine taşınmasından sonra 6 ayı bulmadı. Bu kadar genç bir proje daha iyisini yapabiliyorsa Ethereum geliştiricilerinin oturup düşünmesi gerekmez mi? Ethereum oyunda kalmak istiyorsa acilen harekete geçmeli. Yoksa Tron gerçek Ethereum killer olarak paye edinebilir.

Tron hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave