Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Kripto paralar Güney Afrika’da ulusal ödeme sisteminin parçası oluyor

Kripto paralar Güney Afrika’da ulusal ödeme sisteminin parçası oluyor

Kripto paralar Güney Afrika’da ulusal ödeme sisteminin parçası oluyor

brave
0

Kripto paralar Güney Afrika’da kamunun ilgisini giderek daha çok çekmekte, bu nedenle kripto paranın güvenli bir şekilde kullanılması için devlet kurumları gerekli tedbirleri alıyor. Ülkenin Ulusal Hazinesi ile birlikte Güney Afrika Merkez Bankası (SARB), Ulusal Ödeme Sistemi (NPS) için kripto paranın bir seçenek olarak kullanılmasının olası tedbirlerini tartışıyor.

Kripto paralar Güney Afrika’da büyük ilgi görüyor

NPS, Güney Afrika tarafından ekonomik sistemin finansal istikrar temellerinden biridir.  SARB, sistemik riski azaltmak için sistemin güvenliğini ve sağlamlığını denetler  ve ödeme sisteminde risk azaltma önlemleri uygular. Merkez Bankası, gerçek- zamanlı elektronik ödeme sistemi olan Güney Afrika Çok Opsiyonlu Yerleşim (SAMOS) sistemi aracılığıyla bankalar arası ödeme hizmeti sunmaktadır.

İlk olarak 1998’de kabul edilen bu sistem artık yasa koyucular tarafından modası geçmiş ve güncellenmesi gerektiği düşünülüyor. Bu nedenle, SARB, ilgili tarafların mevcut yeni teknolojilerle ilgili olarak tasarının nasıl değiştirilebileceğine dair fikirler öne sürmelerini istedi. Sonuç olarak, Dağıtılmış Muhasebe Teknolojisi (DLT) dahil, dijital teknolojiler yasa koyucuların mikroskobu altına.

Güney Afrika şu anda kıtadaki dijital teknolojilerin savunucuları arasında özellikle de blockchain ve kripto paranın gelişmesi konusunda. Merkez Bankası sekiz banka  ile Absa, Capitec, Discovery, Investec, FirstRand, Nedbank ve Standard Bank  ile işbirliği içinde. Ethereum tabanlı platform olan Quorum’un blockchain testini kullanarak bankadan bankaya çok bankalı bir deneme gerçekleştirdiler.

Bu yılın başında, Merkez Bankası,  bir Ethereum blockchain tabanlı sistem olan Quorum’u kullanan, DLT’yi  incelemek amacıyla Proje Khoka’nın başlatılmasını önerdi.

Merkez Bankası tarafından sunulan bu yeni teklif, devletin blockchain teknolojisini ülkenin finansal sistemine bağlama girişimidir. Merkez bankası dijital teknolojinin Güney Afrika’daki mevcut ödeme sistemlerinde devrim yaratması için kararlılık göstermektedir.

Merkez Bankası ve Ulusal Hazine’nin yanı sıra regülatörler de, Şubat 2019 sonrası mevcut sistemleri değiştirmek için gerekli yasal teklifleri  inceleyecekler.

Güney Afrika’da kamu bilgisinin artması ile vergi dairesi de kripto para işlemleri için kendi mevzuatında değişiklikler yaptı. Güney Afrika Gelir Servisi (SARS) komiseri Mark Kingon, hükümet departmanının vergiden kaçmaya çalışan yatırımcıları bulmak ve belirlemek için alternatif yöntemler araştırdığını söyledi.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Blockchain Kullanan Bankalar Arasına Güney Afrika Merkez Bankası Girebilir tıklayınız

Boş Blokları Ethereum Blockchain’ine Eklemek Sorun Çıkarabilir! tıklayınız

 

Kaynak:bitcoinnews.com

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave