Home Ethereum Ethereum için kritik 16 Ocak yaklaşıyor

Ethereum için kritik 16 Ocak yaklaşıyor

Ethereum için kritik 16 Ocak yaklaşıyor

brave
0

Ethereum için kritik gün yaklaşıyor. Bu haber Ethereum madencilerini ve dolaylı olarak Ethereum kullanıcılarını da ilgilendiriyor. Madencilik ve blok kazımı ile elde edilecek Ethereum oranları yıllık %7’den %4’e düşüyor. 


Ethereum için kritik güne yaklaşık bir ay kaldı

Costantinapole, Ethereum’un upgrade edilmiş yeni software sistemi. 16 Ocak’ta kullanıma geçirileceği duyuruldu. Yeni program neleri değiştirecek? Öncelikle Ethereum madenciliği bundan etkilenecek.  Ethereum geliştirme takımı olağan toplantısından sonra 7.080.000 blok üzerinde anlaştı.

Yeni upgrade ile birlikte Ethereum madencilerinin blok kazısından elde edecekleri ödüllerde azalma meydana geliyor. Blok başına elde edilen Ethereum, 3 ETH’den 2 ETH’ye düşüyor.

Costantinapole tamam, devamında ne var?

The dificulty bomb, madencilikte kullanılan bir network algoritması. Madencilik için harcanan enerjinin katlanarak artmasına neden oluyor. Eski tip madencilik yöntemi olan PoW’da durum böyleyken, gelecek uygulamalarla, PoS gibi, durum değişiyor.

Ethereum geliştirme takımı üyeleri PoW madenciliğini de tartışıyor. POW, madencilik yüksek işletim sistemine ve enerjiye ihtiyaç duyuyor.  PoS sistemi ise PoW sistemi kadar yüksek enerji ve iş yükü gerektirmiyor. Ancak elde edeceğiniz ödül cüzdanınızda tutacağınız para ile doğru orantılı olacak. Yeni sistem Ethereum’u elinizde tutmanızı gerektiriyor.

Bu durumu şu şekilde realize edebiliriz: Mevduat hesaplarınızda tuttuğunuz paralarınız karşılığında bankanız size faiz ödemesinde bulunur.  Ethereum’da, PoS sisteminde, size bir nevi faiz ödemesinde bulunuyor. PoS siseminde Ethereum’unuzu tabi ki mevduat hesaplarınızda değil elektronik cüzdanlarınızda tutuyorsunuz.

Yeni hesaplamalara göre bu faiz oranı yıllık %5 ile %8 arasında değişeceği ön görülüyor.

16 Ocak’ta belki fazla bir şey değişmeyecek ama gelecek yeni gelişmelerin öncüsü. Eski tip madencilik ve basit blockchain sona ererken yeni software’ler karşımıza çıkacak.

Bu yaşanan teknik gelişmelerle, 2019 yılında, Ethereum arzında azalmalar bekleniyor. Diğer değişkenler sabitken (ceteris paribus), arzın azalmasının Ethereum’un fiyatında olumlu sonuçlar doğuracağı beklenebilir. Ancak arz, fiyat oluşumunda tek başına etkili faktör değildir. Fiyatı belirleyecek asıl faktör tabi ki talep olacaktır.

Daha iyi bir dönem görmemiz için Ethereum ekibinin, Ethereum yatırımcılarının ve tüccarlarının da ilgisini çekecek gelişmelerle karşımıza çıkması gerekiyor.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave