Home Ethereum Ethereum Constantinople Hard Fork blogu ve tarihi belli oldu

Ethereum Constantinople Hard Fork blogu ve tarihi belli oldu

Ethereum Constantinople Hard Fork blogu ve tarihi belli oldu

brave
0

Ethereum Constantinople hard fork güncellemesi uzun zamandır bekleniyor. Dün gerçekleştirilen geliştiriciler toplantısında nihayet karara varıldı. Hard fork 7.080.000 sayılı blokta gerçekleştirilecek.


Ethereum Constantinople Hard Fork Güncellemesi Ocak 2019’da

Geçtiğimiz yaz sezonunda aylar süren yoğun uğraşlar sonucunda geliştirici ekip Ethereum blockchainini Ropsten ağına güncellemeye karar vermişti. Geliştiriciler testlerin başarılı olması durumunda güncellemenin Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmesini umuyordu.

(İlgili: Ethereum Constantinople Nedir? Ethereum Bu Hard Fork’a Neden İhtiyaç Duyuyor)

Ne varki test sürecinde Ropsten ağında öngörülemeyen zorluklarla karşılaşıldı. O yüzden güncelleme tarihi belirsiz bir süre ertelenmişti. Sorunların üstesinden gelinmesi neticesinde gerçekleştirilen geliştirici toplantısında güncellemenin 7.080.000 numaralı blok üzerinde yapılmasına karar verildi. Bu bloğun yaratılma tarihi de tahminen 14 Ocak ile 18 Ocak tarihleri arasına tekabül edecek.

Güncelleme geliştiriciler açısından da bazı yenilikler getirecek. En büyük değişiklik ise blokların yeinden yazımı sırasında verilen 3 ETH’nin 2 ETH’ye düşürülecek olması. Bunun karşılığında ise “zorluk bombası” dediğimiz yeni blok yaratılması sürecindeki zorluk kademesinin artırılması prosedürü geciktirilecek. Bu geciktirme aslında sistemi PoW’den PoS konsensüs modeline geçişin de hazırlığı niteliğinde olacak.

PoS Test Ağı Mart 2019’da

Merkez geliştirici ekip ayrıca Sharding aktive edilmeden evvel ölçeklenmeyi 10 katına çıkarmayı planlıyor. Toplantıda Ethereum 1x de gündeme geldi. Ethereum 1x üzerine çalışan ve her biri farklı bir bölümünü inşa etmeyen çalışan ekipler kat ettikleri mesafeleri açıkladılar. Kimisi bir hayli yol almış olsa da genel manada yolun daha başında olunduğu aşikar.

Sharding hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ekip bir yandan da PoS ağına geçişin altyapısını kurmaya çalışıyor. Hem ölçeklenme problemine getirilecek çözümler, hem konsensüs değişikliği hem de Ethereum Constantinople hard forku geliştiricilere yoğun bir mesaiyi zorunlu kılıyor.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave