Home Kriptopara Haber Düş kırıklığı! Piyasalar Coinbase’in adımına olumlu tepki vermedi!

Düş kırıklığı! Piyasalar Coinbase’in adımına olumlu tepki vermedi!

Düş kırıklığı! Piyasalar Coinbase’in adımına olumlu tepki vermedi!

brave
0

Önde gelen kripto borsalarından Coinbase 30 kripto parayı izlemeye aldığını açıkladıktan sonra kirpto topluluğunun hışmına uğradı. Dahası piyasalar Coinbase’in adımına olumlu tepki vermedi.


Piyasalar Coinbase’in Adımına Olumlu Yaklaşmadı

Yeniliklere açık olmamakla eleştirilen ABD merkezli Coinbase borsası SEC’in sıkı gözetimi altında. Borsa dün duyurduğu listede izlemeye aldığı kripto paraların isimlerini açıkça yayınladı Listede önde gelen kripto paralardan Ripple (XRP) ve Stellar (XLM) de var. Listedeki kimi projelerin güvenilmez bulunması sebebiyle bazı kripto severler Coinbase’e savaş açtı.

(İlgili: Coinbase borsası XRP – XLM ve diğer 30 kripto parayı izlemeye aldı!)

Topluluk üyeleri Coinbase’i düşen işlem hacmi sebebiyle çaresizce genişlemeye gitmekle suçladı. Bazı kripto severler ise Coinbase sektördeki ağırlığını kaybetmeyi göze alarak böyle bir hamleyi yaptığını savundu.

Block analisti meşhur kriptocu Larry Cermak konu hakkında bir dizi tweet attı. Coinbase’in sınırlı sayıda kripto parayı listelerken bir anda bu kadar çok coine göz kırpmasını sorumsuzluk olarak niteleyen Cermak şöyle devam etti:

“İnsanların, 2019 yılında eğer sağlam bir boğa koşusu gelmezse Coinbase’in gelirinin ne kadar düşeceğini anladığını zannetmiyorum. Bu bir felakete yol açacak.

ICO döneminde 100 milyon dolar topladıktan aylar sonra Kik kurucusu blockchaine “ikna edici değil” demişti. Şimdi bu adamın projesi bile kısa listede. Ayriyeten bu adam hakkında açılan dava sayısını hatırlayabilen var mı?

 

Bitcoin ETF başvurusus SEC’te bekleyen VanEck analisti Gabor Gurbacs da Coinbase’i kurumsal yatırımcıya yönelik ürün ortaya çıkarmamakla suçladı. Gurbacs Coinbase’i bir yandan kurumsal yatırımcıyı cezbedecek adımlar atmazken bir yanda da saçma sapan projeleri desteklemeye devam etmekle itham etti.

“Coinbase milyonlarca bireysel yatırımcının önüne shitcoin çıkarmaktan utanmıyor. Kurumsal yatırımcılara yönelik Bitcoin ETF hamlesi de çok saçmaydı. Bunlar hangi paralel evrende yaşıyor?”

Non-FOMO

Bu yılın başlarında Coinbase listeleme politikasında değişikliğe gitmişti. Bu sayede listeleme konusunda daha esnek davranmaya karar veren Coinbase piyasada olumlu bir hava oluşturmuştu. Çünkü hangi kripto para Coinbase’de listelense FOMO etkisiyle fiyatları kısa sürede birkaç kat artıyordu. Misal Litecoin listelendikten sonra 3 gün içerisinde fiyatı 3 dolardan 27 dolara fırlamıştı.

Bugün geldiğimiz noktada piyasalar o kadar kötümser ve kırılgan ki Coinbase 30 adet kriptoyu listeleme öncesi gözetim altına aldığını belirtiyor ve piyasada yaprak kımıldamıyor. Açıklama öncesinde Bitcoin yaklaşık 3.324 dolar değerinden işlem görürken 24 saat sonra bu yazı yayına hazırlanırken 3.419 dolardan işlem görüyordu. Fiyatların güzel bir gelişmeye bağlı olarak herkesin satın almaya çalışmasına FOMO etkisi deniyorsa son 24 saatteki (olmayan) Coinbase etkisine non-FOMO demek daha doğru olacaktır.

FOMO: Fear of missing out yani dışarda kalma korkusu. Bir varlık gözünüzün önünde sürekli değerleniyorsa kar artışından pay alabilmek için hiç düşünmeden alım kervanına katılmak istersiniz. İşte bu etkiye FOMO deniyor. Non-FOMO ise FOMO oluşturamayacak kadar cılız piyasa şartları için kullanılabilir.

Coinbase hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave