Home Bitcoin Bitcoin son düşüş dalgasının sebebi Çinli madenciler olabilir

Bitcoin son düşüş dalgasının sebebi Çinli madenciler olabilir

Bitcoin son düşüş dalgasının sebebi Çinli madenciler olabilir

brave
0

Bitcoin son düşüş dalgasını Çinli madenciler mi tetikliyor? Piyasadaki düşüşlerden en çok etkilenenler arasında Çinli madencilerin olduğu söyleniyor. Aynı zamanda Çinli madencilerin Bitcoin son düşüş dalgasına neden olduğu iddia ediliyor. Madencilerin düşüşlerdeki rolü tam olarak nedir?

Bitcoin son düşüş dalgasını Çinli madenciler mi tetikliyor?

Çinli madenciler tarafından gerçekleştirilen açığa satış oranlarında artış görülüyor. Bu yüzden, Bitcoin son düşüş dalgasının sebebi Çinli madenciler olduğu söyleniyor. Geçen ay kripto para piyasalarındaki şiddetli düşüş  yeni nesil madencilerin piyasa risklerinden kaçınmak için short emirlere yönelmesine neden oldu. Riskten korunmak isteyen Çinli madencilerin en büyük Bitcoin “açığa satışçısı” (short seller) olduğu söyleniyor.

(bknz: 5 uzmandan 2019 Bitcoin fiyat tahmini ”Bitcoin uzun süre dipte kalmayacaktır)

Ekim 2017’de sektöre giren Çinli bir madenci olan Jin Xin, ilk iki ayda yaptığı madencilikten elde ettiği kazancın son üç yıl içinde başka işlerden elde ettiği toplam kazançtan çok daha fazla olduğunu söylüyor. Ve şunu ekliyor:

“Şu anki trende göre fiyatların % 10 oranında düşme ihitimali var. Bu yüzden önümüzdeki ay 30 token çıkarırsam, bir ay sonra teslim edecek şekilde şu anki fiyattan short emri vereceğim.”

Piyasadaki düşüşler açığa satışların artmasına neden oluyor!

Jin Xin, ayı piyasasına direnmek için kendine özgü bir strateji geliştirdiğini söylüyor. Ekipmanlarının performansını arttırmak için önceden kullanılmış olan GPU madencillik ekipmanları satın aldığını söyleyen Xin, fiyatların fişi çekmeye zorlaması durumunda ekipmanları kapatıp, GPU çiplerini kaldıracağını ve bu çipleri de oyun meraklılarına satacağını söylüyor.

( bknz: Ethereum Classic geliştiricilerin hepsi gemiyi terk etmedi!)

Xin ayrıca, piyasadaki madencilerin çoğunun açığa satışçı olduğunu söylüyor. Madencilerin bu short emirlerini, riskten korunmak adına gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Bu açığa satışların Bitcoin son düşüş dalgasına neden olduğunu ama açığa satış yapmadıkları takdirde ise tüm madencilerin yok olacağını ileri sürüyor.

(bknz: Bobby Lee ”Ne zaman Bitcoin almalıyım” sorusuna cevap veriyor)

Teknoloji devinden yeni madencilik ekipmanı 

Kasım ayı sonunda Çin’deki kripto para madencilik işletmelerinin madenciliğin karının azalması ile birlikte madencilik ekipmanlarına birim başına fiyat biçmekten ziyade kilo ile satışa sundukları öne sürülmüştü. 

Neyse ki, madenciliğin zorlaştığı bir dönemde umut verici bir haber geldi. Kasım ayında ABD teknoloji devi Intel, enerji tasarruflu ve yüksek performanslı Bitcoin madencilik ekipmanı için yeni bir patent aldı. Bu yeni madencilik ekipmanı madencileri ne ölçüde etkileyecek, açığa satışları azaltacak mı henüz bilinmese de  BTC madenciliği için % 15′e kadar enerji tasarrufu yapmayı hedefliyor.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave