Home Bitcoin Bitcoin fiyatı neden düşüyor?

Bitcoin fiyatı neden düşüyor?

Bitcoin fiyatı neden düşüyor?

brave
0

Ne yazık ki tüm kripto paralar çok açık biçimde zor bir zamandan geçiyor. Bitcoin fiyatı neden düşüyor sorusu tam cevaplanmış değil. Kripto paralarda ve Bitcoin’de bu negatif trend kısa dönemde değişeceğe benzemiyor. Daha da kötüye gitme ihtimalinden bahseden yorumcular da var. Bu negatif eğiliminin arkasında yatan birçok sebep var. Ancak orta vade de durumun düzelmeyeceği anlamına gelmiyor.


Bitcoin fiyatın neden düşüyor? Sorusuna verilebilecek cevaplar.

2018 yılı boyunca Bitcoin fiyatının neden düştüğüne verilebilecek cevap Bitcoin’in önceki aylarda yoğun satın alınmasıdır. Yani aşırı talep. 2017 yılının sonunda başlayan yukarı yönlü hareket, 2018 yılının ilk aylarında da devam etmişti. Hiçbir finansal varlık yoktur ki çok kısa sürede 10.000 dolar üzerinde bir artış yaşasın ve sonrasında normal seviyelerine inmesin. Bitcoin için trendin normale dönmesi uzun sürdüğü bile söylenebilir. Şu sıralar trend normale dönmüş gibi.

Bitcoin’in  fiyatının, 19.000 doların üzerinden 3.000 dolarlar seviyesine inmesini seyretmek tabi ki eğlenceli değil. İlk önce 7.500 dolar seviyesinin destek noktası olacağı duyuruldu.  Ardından sırasıyla 5.000 dolar, 4.000 dolar ve 3.000 dolar şeklinde güncellenen seviyenin daha nereye kadar ineceği belirsiz.

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki 2018 yılında kötü günler geçiren sadece Bitcoin ve kripto paralar değil. Hisse senedi piyasaları da iyi bir dönem geçirmedi.

Yazımızı ilginç bir hikaye ile sonlandırmayı düşünüyorum. Tarihte ilk bilinen kriz veya ekonomik balon “Lale Krizidir”. 1637 yılında Hollanda’da bir lale soğanı çılgınlığı yaşandı. İnsanlar lale soğanlarına adeta hücum ettiler ve lale soğanı fiyatları inanılmaz derecede arttı. Ev fiyatına satılan lale soğanları vardı. O dönemde İngiliz bir tüccar Hollanda’yı ziyaret eder. Soğana benzeyen bir şey görür ve soğanı keserek inceler. Neye uğradığını anlamadan tüccar tutuklanır. Lale soğanının parasını ödemeden hapisten çıkamaz. İngiliz tüccar hayatındaki en pahalı soğanı satın almak zorunda kalır. Çünkü, bir ev fiyatı ödemiştir

Ancak günümüzde lalenin hala Hollanda’da önemli bir sektör olduğunu unutmamak lazım. Belki de Hollanda’nın tarım ve hayvancılı sektöründe yüksek rekabet gücüne sahip olmasının temelinde lale soğanı vardır.

Kaynak

Tavsiye Edilen Yazılar
Amerikalı yetkililer, kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyecek

Kripto balinaların harekete geçtiğine dikkat ediniz! İşte yaşanabilecek 3 muhtemel senaryo

Bitcoin tarihindeki en kötü yıl 2018’mi olacak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave