Home Kriptopara Haber Borsa Haber Zamanlama manidar! Geleneksel borsalar ile kripto borsaları aynı anda düştü

Zamanlama manidar! Geleneksel borsalar ile kripto borsaları aynı anda düştü

Zamanlama manidar! Geleneksel borsalar ile kripto borsaları aynı anda düştü

brave
0

Geleneksel borsalar ile Kripto borsalar arasında bir korelasyon var mı?

Geleneksel borsalar ile kripto borsaların aynı anda değer kaybetmesi dikkatleri üzerine çekti. Geçtiğimiz sekiz saat içinde ABD  Borsası, 2018’in en şiddetli geri dönüşlerini gösterdi. Bu arada, kripto pazarından 16 milyar dolardan fazla para silindi.

Geçtiğimiz 48 saat boyunca, Dow Jones’un 25,833’ten 24.261’e düşmesi ve 1,572 puandan fazla değer kaybetmesiyle,  ABD borsaları ve Dow Jones değerlerinde sert bir düşüş yaşandı.  Dow’ın büyüklüğündeki bir indeksin iki günlük bir süre içinde bin puandan fazla düşmesi olağan dışı bir durumdur.

Ancak, 6 Aralık’ın sonunda, Dow beklenmedik bir kısa vadeli eğilim tersine çevirdi ve sadece altı saat içinde yaklaşık 700 puan ekledi.

Ters Korelasyon?

Kripto para birimleri, genellikle geleneksel finansal piyasadaki yatırımcılara, çoğunlukla daha geniş pazarlardan etkilenmeyen bir piyasada değer depoladıkları için hitap etmektedir. Yükselen varlık sınıfı kendi volatilite uğraşırken (altın gibi),  kripto paranın değeri sadece piyasadaki yatırımcıların taleplerinden etkilenmektedir.

Ancak, kripto para birimleri ve daha geniş finansal piyasalar arasındaki korelasyon eksikliği, ters bir korelasyona eşdeğer değildir.

Bitwise Asset Management’taki araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı Matt Hougan şöyle dedi :

“Korelasyonsuz olmak, ters korelasyon ile aynı değildir, bu yüzden piyasa aşağı indiğinde kriptonun yükseleceğine dair bir garanti yoktur. Uzun vadede, kriptonun temel itici güçlerinin, öz kaynakların ve diğer varlıkların temel itici güçlerinden farklı olduğunu düşünüyor ve düşük korelasyonun devam etmesini bekliyoruz. ”

Genel olarak, iyi performans gösteren bir borsa, büyük kripto para birimlerinin fiyat eğilimi üzerinde daha olumlu bir etkiye sahip olabilir, çünkü daha fazla yatırımcı, yüksek riskli, yüksek ödüllü varlıklara sermaye tahsis etme riskini almaya isteklidir.

ABD borsaları zayıf bir performans sergiler ve bu durum Asya ve Avrupa’daki pazarların çoğunu etkilerse, bireysel yatırımcılar, fonları riskli varlıklardan nakit ve hazine gibi daha istikrarlı kısa vadeli bahislere yeniden tahsis etme eğiliminde olurlar.

Cornerstone Wealth Management’ın baş yatırım görevlisi Alan Skrainka’nın 7 Aralık’ta USA Today’e verdiği demeçte  Dow Jones’un tersine bir trende rağmen,  yatırımcıların piyasanın kısa vadeli eğilimi konusunda hala belirsizliğini koruduklarını:

“Volatilite geri döndü çünkü yatırımcıların çok fazla soruları var: Ticaret savaşı yükselecek mi? Fed zammı çok mu uzak? Bu faktörler ekonomiyi durgunluğa sürükleyecek mi? ”

Skrainka,  oldukça değişken bir dönemde hatta hisse senetleri yüksek riskli varlıklar olarak kabul edilir ve yatırımcıları “kontrol edebilecekleri şeylere odaklanmalarını” teşvik etti

Kripto gelecek aylarda nasıl davranacak?

Halihazırda, dünya ekonomisi mücadele ediyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ilişkilerde ki istikrarsızlıkla, büyük borsalar yüksek volatilite göstermeye devam edecek.

Kripto piyasası, düşük fiyat aralığındaki bazı ayakları ve uygun bir tabana dair işaretleri göstermeye başlayabilir. Ancak, birikim aşamasına geçilene kadar, dijital varlıkların rezerv para birimlerine karşı kötü performans göstermesi muhtemeldir.

İlginizi çekecek diğer yazılar

Zamanlama manidar! Geleneksel borsalar ile kripto borsaları aynı anda düştü tıklayınız

Forbes: Kripto Paralardaki volatilite iki ucu keskin kılıç! tıklayınız

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave