Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Ripple SWIFT rekabeti iyice kızıştı

Ripple SWIFT rekabeti iyice kızıştı

Ripple SWIFT rekabeti iyice kızıştı

brave
0

Küresel Ödeme ağı SWIFT, Ripple ve diğer ödeme girişimlerine karşı tasarlanmış yeni bir ödeme sistemini test ediyor. Görünen o ki Ripple, SWIFT rekabeti ile karşı karşıya. Financial Times’a göre SWIFT, finansal ağdaki hataları ve gecikmeleri azaltmak için tasarlanmış yeni bir sistem başlatıyor, ismini yaşatmaya çalışıyor.

Ripple SWIFT rekabeti tam hız devam ediyor

SWIFT’in sisteminin Blokchain’de alt yapısı yok. Bunun yerine API (Application Programming Interface) kullanılacaktır. Bu sistem finansal kurumlara, ödeme sırasında başkalarının hesap numaralarını doğrulamasına erişim izni veren bir arayüzdür. API sayesinde işlemlerin daha hızlı yapılması hedeflenmektedir.

SWIFT, sadece Ripple ile değil; daha iyi, daha hızlı ve daha ucuz ödeme imkânı sunan TransWise ve Revolut gibi finansal ağlarla da rekabet ediyor.

Şimdiye kadar, JP Morgan da dahil toplamda 15 banka katıldı. Luc Meurant, yeni sistemin ödemeleri daha hızlı işleyeceğini söyledi. Luc Meurant;

” İyi yapılandırılmamış ve eksik bilgi içeren ödemeler olduğunu biliyoruz. Ödemeyi ertelemek ya da düzeltmek yerine sorunları mümkün olduğunca doğrulama koduyla tahmin etmeye çalışıyoruz ve ödemeleri daha hızlı işlenebilir hale getiriyoruz.” dedi.

JP Morgan, SWIFT denemesine katılmasına rağmen Interbank Bilgi Ağı (IIN) adı verilen Blockchain tabanlı ödeme platformu da oluşturdu.  Şu anda 130 banka ağı tarafından test ediliyor.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave