Home Kriptopara Haber Borsa Haber Pump ve dump dalaveresi günlük işlem hacmi..!

Pump ve dump dalaveresi günlük işlem hacmi..!

Pump ve dump dalaveresi günlük işlem hacmi..!

brave
0

Pump ve dump oyunları, Game of Thrones dizisini aratmayacak şekilde, alavereler ve dalavereler sayesinde kripto piyasasında 7 milyon dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi.


Pump ve dump

Nedir bu pump ve dump? Piyasayı kendi menfaatlerine göre yönlendiren bir grup var. Bir coini alıp sonra herkese öneriyor ve reklamını yapıyorlar. Haliyle alım arttıkça fiyatlar da artıyor.  Bu insanlarda yüksek fiyattan satıyor ve olan da küçük yatırımcıya oluyor. Parayı herkesten önce aldıkları için kaçtan satarlarsa satsınlar her zaman kar ediyorlar.

Pump dump olayı finans sektöründe yeni bir şey değil. Kripto dünyasında da geçerli olan bir gerçek. Günlük baz da çok çeşitli kriptolar hedef haline geliyor. Coin fiyatı özellikle şişiriliyor ve insanlar bunu gerçek zannedip almaya hücum ediyor. Sonrasını siz tahmin edin…

Günlük işlem hacmi 14,2 milyar dolarlık bir piyasada pump dump olay %0,05 kadar bir miktarı kapsıyor. En büyük kripto borsalarında bile saatler içinde pump olayına şahit olabilirsiniz. Fiyatların yükselmesinden sonra saniyeler içinde satışlar yapılıp fiyatlar düşürülüyor. Özellikle de Telegram grupları bunu çokça yapanlar ve pek çok yatırımcının kaybetmesine yol açanlar.

Lonodon Imperial College’dan iki araştırmacının yaptığı MIT teknoloji raporuna göre, pump ve dump yaşanmadan önce bunu ortaya çıkarabilecek bir yol keşfedilmiş.

Jiahua Xu ve Benjamin Livshits bir protokol geliştirmişler. Bu protokol bu tür Telegram kanallarını ortaya çıkaracak özelliklere sahip, yapay zeka ve makine öğrenmesi var.

Bitcoin spekülatörleri Aralık ayı için hazırlanıyor başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Güle güle Bitcoin spekülatörleri merhaba gerçek yatırımcılar başlıklı yazımız okunmaya değer

MIT’nin değer önerisi

Araştırmada Temmuz 2018 ile Kasım 2018 arasında 200 Telegram kanalını mercek altına almışlar. 220 tane pump olayını ortaya çıkarmışlar. Bu bulgular sayesinde bir AI algoritması geliştirmişler. Bu algoritma bu olayları daha gerçekleşmeden ortaya çıkarabiliyor.

Araştırma bulguları çok popüler olmayan coinler üzerinde bu tür pump dump olayının yapıldığını gösteriyor. 100 den fazla kanalda gerçekleşmiş bu olay. Araştırmacılara göre bu tür yapay alış satış -pump dump- olayının piyasaya ayda 7 milyon dolarlık bir etkisi olmuş.

Düşük piyasa hacmi olan coinlerle özellikle günde 1 milyon dolardan aşağı olanlarla gerçekleştiriliyor pump dump. Manipülatörlerin yukarı yönlü bir harekete neden olmaları çok kolay. Bu ani pumpın ardından bir rallli gelir ve yatırımcıları etkiler. Haydi coin almaya sonra da kazandıklarını kaybetmeye.

Yani sevgili okuyucularımız bu kadar riskli bir ortamda oynamak istiyorsanız çok araştırma yapmak, çok dikkatli davranmak ve kendi mantığınızı kullanmak durumundasınız. Öyle her duyduğunuzla hareket etmeyeceksiniz. Haydi bakalım rastgele…

Altcoinlerde pump zamanı mı başlıklı yazımız ilginizi çekebilir

Pump dump ile ilgili yazılarımız için tıklayınız

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave