Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Amerikalı yetkililer, kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyecek

Amerikalı yetkililer, kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyecek

Amerikalı yetkililer, kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyecek

brave
0

doğru ABD’de kongre binasının koridorları oldukça canlı. Kripto piyasaları için bir dizi düzenleme hazırlanıyor.Kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermemek için kanun önerisinde bulunuldu. 2018 yılının sonuna


Kripto para piyasasında manipülasyona geçit vermeyen kanunlar

Perşembe günü ABD Kongresinden üyeler, Darren Soto (Demokrat) ve Ted Budd (Cumhuriyetçi), kripto piyasalarında manipülasyonu engellemek için kanun önerisi verdi. Kanunlar: “Sanal Para Müşterilerini Koruma Kanunu” ve “Sanal Para Piyasası ve Düzenleyici Rekabet Kanunu“. Bu iki kanundaki amaç öncelikle kripto piyasalarındaki müşterileri korumak ve ABD’nin sahip olduğu yenilikleri koruyan ve teşvik eden ülke etiketini devam ettirmek.

Soto ve Budd’ın verdikleri ortak demeçte, kripto piyasalarının ABD’nin ekonomik büyümesinde itici güçlerden  birinin olabileceğini belirttiler.

New York Başsavcısının kripto piyasalarında “manipülasyon riski” raporu ve Wall Street Journal’ın kripto piyasalarındaki manipülasyonlarla alakalı yayınları, kanunların hazırlanmasına etkili oldu.

Sanal Para Piyasası ve Düzenleyici Rekabet Kanunu“, CFTC’yi  (Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu)  dünya geneli karşılaştırmalı bir çalışma yapması için yönlendirdi. Elde edilecek bulguların ışığında kripto piyasalarını düzenleyecek bir çerçeve oluşturulacak.

Bu yılın Ekim ayında ise Temsilciler Meclisine blockchain’in tanımı hakkında fikir birliği sağlayan “Blockchain Destek Yasası” teklifi sunulmuştu. Kanun tasarısının temel amacı blockchain teknolojisinde ortak bir terminoloji ve standart oluşturmak.

Dünya ekonomisi tarihsel olarak uzun aşamalardan geçerek, 1990’lı yıllarda internetin yayınlaşmasıyla “Bilgi Çağı” olarak adlandırdığımız döneme girdi. Yaşadığımız son yıllarda ise Dünya tekrardan şekilleniyor. Sanal zeka, sanal para ve blockchain bu değişimin ana hatlarını oluşturuyor. Washington’da ise yeni dönemin hukuksal zemini hazırlanıyor. Kim bilir? Belki de yeni bir tarih yazılıyor.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave