Home Kriptopara Haber Hukuki Haber Amerikalı akademisyenlerden SEC’e çağrı!

Amerikalı akademisyenlerden SEC’e çağrı!

Amerikalı akademisyenlerden SEC’e çağrı!

brave
0

Amerika Birleşik Devletlerinden iki üniversite öğretim elemanı SEC’e çağrıda bulundular.  16 Kasımda yayımlanan bir makaleye atfen,  7 Aralık Cuma günü bir iddia ortaya attılar. İddiaya göre ABD’nin kripto para düzenlemeleri yenilikçi bir ülke için sorunlu bir imaj oluşturuyor ve ‘daha nüanslı bir yaklaşıma’ ihtiyaç var.

SEC’e Çağrı

Kripto parayı yöneten mevcut düzenleme tartışmasında, Oxford Üniversitesi’nden Carol Goforth ve Arkansas Hukuk Fakültesi’nden Clayton N. Little, çeşitli düzenleyicilerin “örtüşen” otoritesini suçladı. Profesörler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ( SEC ), Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu ( CFTC ), İç Gelir Servisi ( IRS ) ve daha fazlası,  kripto para birimlerini yönetme girişiminde olduğunu, ancak her birinin farklı bir bakış açısından yönetmeye çalıştıklarını söylüyorlar. Makale;

“ABD’deki farklı kurumlar, farklı düzenleyici yetki ve sorumluluklara sahip oldukları için, her bir kurum, yargı yetkisini iddia etmek için tamamen aynı varlıkları farklı şekilde sınıflandırmaya eğilimli davranıyor” diyor.

Cointelegraph’ın sık sık bildirdiği gibi, özellikle SEC ve CFTC temsilcileri, kripto paranın verilmesi, işlemden geçirilmesi veya ticareti sırasında mevcut yasalara uyulması gerektiğini dile getirmeye devam ediyorlar. Ekim ayında, CFTC başkanı Christopher Giancarlo, kendi kurumu ve SEC ile ilgili durumun karmaşıklığını kabul etti. Bir konferansta yaptığı bir konuşmasında:

“… Farklı yönelimler, farklı geçmişler, bu yüzden farklı açılardan bu noktalara geldik” dedi.

Goforth ve Clayton için ise durum yarardan çok  zarar veriyor. Oxford Hukuk Fakültesinden Goforth,  7 Aralık’taki çalışmasının özetinde şunlara değindi:

“ABD’deki çeşitli yetkililer sürekli olarak kripto varlıkları aşırı düzenlemek istemediklerini  veya uzayda yeniliği engellemeyi istemediklerini iddia ediyorlar. Ancak,  farklı misyon ve önceliklere sahip çok sayıda farklı kurum tarafından üretilen düzenlemelerin örtüşmesi, kafa karıştırıcı bir sınıflandırma ve gereksinim karışımı ortaya koydu.”

Tüm bu kafa karışıklığına neden olan düzenlemeler dikkate alındığında;

“ ABD’nin kriptoya neden açık olmadığını anlamak çok da zor değil” dedi.

Bu sene, Coinbase ve Bittrex dahil olmak üzere kripto para borsaları, uluslararası müşterilerine, ABD’li muadillerine sağlanmayan ek paralar sunmak için SEC ve CFTC’nin kontrolünün ötesinde, daha serbest bir yargı alanında işlem yapma imkanı sağladılar.

İlginizi çekebilecek ilgili yazılar

Görüş: Cardano Stellar’dan önce Coinbase borsasında listelenebilir, neden mi? tıklayınız

Kripto Para Regülatörleri Amerika’da Oyuna Sert Giriyor, tıklayınız

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave