Home Bitcoin Ünlü Danışmanlık firması A.T. Kearney: Bitcoin 2019’da kaybettiği kazanımlarını geri alacak

Ünlü Danışmanlık firması A.T. Kearney: Bitcoin 2019’da kaybettiği kazanımlarını geri alacak

Ünlü Danışmanlık firması A.T. Kearney: Bitcoin 2019’da kaybettiği kazanımlarını geri alacak

brave
0

Yatırımcılar artık risk barındırmaları sebebiyle paralarını Altcoin’lerden çekip kendini ispatlamış bir kripto paraya yatıracaklar. Böylece Bitcoin 2019’da bu sene kaybettiği kazanımları yeniden elde edecek. Bu iddianın sahibi meşhur danışmanlık firması A.T. Kearney.


Bitcoin 2019’da kazanımlarını geri almış olacak

Firmanın düzenlediği raporda, Altcoin’ler artan risk nedeniyle yatırımcılar için eski itibarını kaybetmeye başladığı dile getiriliyor. Ayrıca piyasanın bu seyirde ilerlemesi durumunda birkaç aya içinde Altcoin’lerdeki paralar daha güvenli bir sığınak olan Bitcoin’e akmaya başlayacak. Rapordaki öngörülen senaryo tutarsa Bitcoin 2019 sonu gibi kripto piyasanın 2/3’ünü eline geçirmiş olacak.

Gelecek sene sonu için öngörülen %65’lik piyasa hâkimiyeti şu andaki gidişata bakınca gerçekten şaşırtıcı bir oran. A.T. Kearney, yayınladığı raporda Bitcoin’in piyasayı bu kadar domine edecek olmasının sebeplerini birkaç madde ile açıklamaya çalışıyor. Dilerseniz bu gerekçelere bir göz atalım.

Rapora göre küresel oyun kurucular ve regülatörler kripto piyasaya karşı daha az kısıtlayıcı ve ölçülü bir yaklaşım tarzı benimseyecekler. Kurumsal şirketlerin bu şekilde piyasa dahil olması ilk olarak volatilitenin azalmasını, daha sonra da pazara olan güvenin geri kazanılmasını sağlayacak. Böylece piyasadaki istikrar arttığı için yatırımlar da artacak.

Daha önce blockchain teknolojisine ve kripto paraya mesafeli olan birçok ülke artık kripto piyasasına olan ilgisini gizlemiyor. Hatta bunun için başta İngiltere olmak üzere önde gelen birkaç AB ülkesi gerekli hukuksal düzenleme için düğmeye bastı. 7 AB ülkesi birleşip blockchaine giriyor haberini hatırlayınız.

Altcoin’ler istikrarsız ve karmaşık bir yapıya sahip

Üstte bahsettiğim bu yaklaşım tarzı, ABD Menkul Kıymetler ve Hisse Senedi Komisyonu’nun (SEC) ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nun Bitcoin’e karşı olan tutumlarının değişmesi için zorlayıcı bir faktör olacak.  Bunun sonucunda Bitcoin uluslararası finans sistemi tarafından kabul görecek, daha nice 10 senelere ulaşması için önündeki büyük bir engel kalkmış olacak.

Bitcoin’e akışın olmasını sağlayacak diğer bir koşul da Altcoin’lerin sahip olduğu karmaşık yapı. Son Bitcoin Cash hard-forkunda yaşanan hash savaşları ve geliştiriciler arasında yaşanan konsensüs eksikliği birçok yatırımcının dikkatini çekti. Bu durum yatırımcıların güvenlik açığı daha az olan ve istikrarı nispeten daha iyi seviyede olan BTC’ye geçişini hızlandırdı.

Kripto piyasasındaki Bitcoin hâkimiyeti Ocak 2017’de % 88 iken bir yıl sonra büyük bir düşüş yaşayarak %33 seviyesine düştü. Şu anda bu oran %54 civarında. Raporda bahsedilen senaryo gerçekleşirse 2019 yılı sonunda BTC eski şaşaalı günlerine geri dönecek.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave