Home Bitcoin Bitcoin dolandırıcıları yeni taktiklerle piyasadalar! Dikkat sizin de başınıza gelebilir!

Bitcoin dolandırıcıları yeni taktiklerle piyasadalar! Dikkat sizin de başınıza gelebilir!

Bitcoin dolandırıcıları yeni taktiklerle piyasadalar! Dikkat sizin de başınıza gelebilir!

0

Bitcoin dolandırıcıları yeni taktik geliştirerek son üç ayda yatırımcıların binlerce dolarını çaldılar.


Bitcoin dolandırıcıları bu kez Singapur’da yatırımcıların binlerce dolarını çaldı. Çevrimiçi (online) makaleler kullanarak insanları sözde Bitcoin yatırımlarına yönlendiren dolandırıcılar bu taktikle Eylül ve Kasım ayı arasında 78.000 dolar değerinde dolandırıcılık yaptı.

Bu çevrimiçi makaleler genellikle Singapur’da ünlü olan kişileri barındıran reklamlar olarak kripto para meraklılarının karşısına çıkıyor. Bu ünlü kişilerin güya Bitcoin yatırımlarından yüksek miktarda para kazandığı belirtilerek Bitcoin yatırımları teşvik ediliyor.

Bu reklamlarda aynı zamanda Bitcoin yatırımı yapmanın güvenli, risksiz ve yüksek kazançlı olduğu vurgulanıyor.

Ayrıca bakınız: Bitcoin’e yatırım yapmanın getirdiği 10 büyük risk ve korunma yolları

Kripto meraklıları bu reklamlarda gösterilen linke tıkladıklarında farklı bir web sitesine yönlendiriyorlar. Bu web sitesi ise kripto paralar ve diğer finansal yatırım araçları hizmeti sunan bir site olarak görünüyor.

Bitcoin dolandırıcıları türlü teşviklerle insanları bu siteye yönlendirdikten sonra iletişim bilgilerini bırakmalarını istiyorlar. İletişim bilgilerini bırakan insanları “müşteri temsilcisi” adı altında arayarak temas kurmayı başarıyorlar.

Yatırımcılarla temas kurduktan sonra ise onları ikna ederek para göndermelerini sağlamak “müşteri temsilcisi”nin ikna gücüne kalıyor.

Bitcoin dolandırıcıları yurt dışından

Singapur güvenlik yetkilileri ise bu tür yatırım dolandırıcılıklarının yabancı ülkelerden yönetildiğini ve Singapur Mali Kurumu’nun (MAS) denetimi altında olmadığını belirtti.

Öte yandan MAS’ın kripto paralarla ilgili bir düzenlemesi olmadığını da belirtmek gerekiyor. Bu nedenler kripto para yatırımları için koruyucu bir mekanizma da yok.

Ayrıca bakınız: ICO dolandırıcılık raporu dudak uçuklatıcı!

Singapur polisi Singapur dışından yönetilen bir yatırım aracı veya şirketine yatırım yapılmasının daha fazla risk barındırdığını ifade etti. Çünkü bu durumda yatırım şirketinin güvenilirliğin ve gerçekliğinin test edilmesi oldukça zor.

Tüm bu zorluklar nedeniyle yatırımcılar Bitcoin dolandırıcıları hakkındaki iddiaları takip ederken ve paralarını geri almaya çalışırken bir hayli zorlanacaklar.

Ayrıca bakınız: Fransızlar Bitcoin dolandırıcılarına 31 milyon avro kaptırdılar!

Kripto para piyasası henüz çok yeni ve büyümeye, gelişmeye çalışıyor. Yeteri kadar düzenleyici mevzuatın olmaması dolandırıcıların iştahını kabartıyor. Bu nedenle yatırımcıların ve okuyucularımızın dolandırıcılıklara karşı tedbirli olmaları gerekiyor.

Kripto para piyasasında iyice araştırmadan, kendimizi geliştirmeden ve yeterince öğrenmeden adım atmamamız en doğrusu.

Avustralya’da Bitcoin dolandırıcılığı! Yöntem Türkiye’dekiyle aynı!

Kripto para sektöründe sık görülen 7 dolandırıcılık türü

 

 

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial