Home İnceleme Madencilik Bitcoin fiyat enkazının altında 100.000 madenci kaldı!!!

Bitcoin fiyat enkazının altında 100.000 madenci kaldı!!!

Bitcoin fiyat enkazının altında 100.000 madenci kaldı!!!

brave
0

Bitcoin fiyat enkazının gerisinde ciddi şekilde zarar gören madenciler var. Bu madenciler arasında bir konsolidasyon geliştirilmeye başlanıyor. Pek çok madenciyi zarara uğratan bu son depremden sonra madenciler kripto para üreten karmaşık hesaplamaları yapmak için birlikte hareket etmeye karar verdiler.


Bitcoin fiyat enkazının sonunda geride kalanlar

Bitcoin fiyat enkazının ardından en az 100 bin madenci işini bırakmak zorunda kaldı. Bu konuyla ilgili olarak Fundstrat Global Advisor LLC’den alınan bir habere göre Eylül ayından bu yana yaklaşık 104 milyon sunucunun fişi çekilmiş durumda.

Washington’da bulunan Salcido Girişimin,başkanı Malachi Salcido piyasadan ayrılmaların yaşandığı bir aşamaya girildiğini söylüyor. Salcido Kuzey Amerika’da 22 megawat güç kullanan ve 20 megawat daha üreten en büyük madenci olarak tanınıyor.

Pek çok madenci sadece Bitcoin 4500 dolar ve yukarısında bir fiyatta olduğu zaman kâr elde edebiliyor, Kasım 19’dan bu yana bu fiyatın üstünde bir kapanış görmedik. Halbuki geçen yıl 20000 dolara kadar çıkmıştı.

Temelde madenciler çok zor matematik sorularını çözme yarışıyla Bitcoin üretiyorlar. Karmaşıklık oranı arttıkça, bloklar daha çabuk bulunuyor, tam tersi bir durum karmaşıklık azaldıkça ortaya çıkıyor. Tutarlı bir bloğu sürdürmek ise 10 dakika alıyor. Bitcoin, ağa yeni makinelerin girmesini veya çıkmasını hesaba katmak için yaklaşık olarak iki haftada problemlerin zorluğunu otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Bitcoin madencilik oyunu

Bitcoin madencilik oyununda sadece birkaç seçilmiş kişi oyunda kalabiliyor. Salcido’nun işlemlerinin çoğu Washington, Douglas köyünde yapılıyor. Çünkü bu gibi yerlerde aşırı düşük elektrik maliyeti, çok spesifik iş modeli ve iyi bir iş hacmi olanlar ancak devam edebiliyor.

Maliyetten önce amortisman ve vergiler gibi marjlar bu son durumda % 40 dan % 20 ye düştü diyor Salcido. Ve küçük rakipler olayın dışında kalmaya başlayınca tekrar % 40 lara çıkmış.

Madencilerin toplu şekilde ayrılması Bitcoin ağının zorluğuna yansıdı doğal olarak ve son 24 saatte yapılan düzenli zorluk ayarlamasının ardından zorluk % 15 düştü. XDEX’den baş analist  Fernando Ulrich’in topladığı verilere göre  Bitocinin kısa tarihinde bu ikinci en büyük zorluk düşüşü ve 1 Kasım 2011 den bu yana da en büyük olanı.

Twit

Dördüncü en büyük BTC madencilik havuzu F2Pool’dan Mao Shixing Kasım ayında başlayan fiyat düşüşlerinden bu yana 800000 kadar madencinin fişi çektiğini söylüyor. Kasımda Bitcoin’in 4300 dolar seviyesinde ani ve büyük inişin olduğu zamanlarda Çinli madencilerin madencilik makinelerini birim fiyat açısından değil ağırlık açısından satmaya başladıkları haberi gelmişti. F2Pool’dan alınan habere göre madenciler, kapatma fiyatına ulaştıklarından dolayı, özellikle eski modelleri satmak istiyorlar bunların arasında Antminer S7, Antminer T9 ve Avalon A741 var.

 

Bitcoin’e güvenelim mi?

Bitcoin girişimcisi Alistair Milne, zorluk oranına dayalı olarak son 5 ay içinde Bitcoin’in en güvensiz olduğu bir zamanın yaşandığı ifadesini kullanıyor.

Bu konuda bir görüş de Leavy School of Business’den finans profesörü Atulya Sarin’den geldi. Madencilik kârının düşmesi Bitcoin değerindeki düşüşün bir işareti diyor Sarin. Bugün madencilerin çoğunun defter güvenliğini dikkate almadıklarını söylüyor Sarin. Madencilerin çoğunun iyi gün madencisi olduğunu ve fırsatlar kaybolunca ortadan yok olduklarını söylüyor.

“Vadeliler piyasasında satabileceğiniz değerin üstünde bir madencilik maliyeti gerçek değeri bozar. O yüzden her mantıklı yatırımcı, eğer madencilik maliyeti vadelilerin fiyatından yüksek ise bunu yapmak istemeyecektir. Vadeliler piyasasında alım yapmak o zaman daha iyi bir seçenek olur. Madencilik faaliyeti olmadığı zamanda Bitcoin değeri olmayan bir takım şifreli rakamlara dönüşür”

Bitcoin madenciliğinin zorluğu ve maliyeti piyasayı etkiliyor ama bu kadar madencinin bırakması demek Bitcoin’inde sonu anlamına gelmiyor. Ne blokzincir ne de Bitcoin gitmek için gelmediler insanoğlunun hayatına. Mutlaka bu konuda da çözümler yakın zamanda gelecektir.

ilgili yazımız:  Mati greenspan:Bitcoin’ yatırım doğru zaman odaklı bir oyundur

ilgili yazımız: Bobby Lee:Bitcoin devrimi durdurulamaz

ilgili yazımız : Bitcoin kasım ayında şamar oğlanına döndü son 7 yılın en ağır bilançosu

ilgili yazımız: Yeni bitcoin yatırımcıları için öneriler

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave