Home Altcoin Görüş: Cardano Stellar’dan önce Coinbase borsasında listelenebilir, neden mi?

Görüş: Cardano Stellar’dan önce Coinbase borsasında listelenebilir, neden mi?

Görüş: Cardano Stellar’dan önce Coinbase borsasında listelenebilir, neden mi?

brave
0

Çok yakında 2 kripto para daha Coinbase borsasında listelenecek. Uzmanlara göre bu iki kripto paradan Cardano Stellar’dan önce Coinbase borsasında listelenecek. Bu iddialı tahmin 2 sebebe dayandırılıyor.


Cardano Stellar’dan önce Coinbase listesine girebilir

Coinbase borsası yetkilileri haziran ayında 5 kripto parayı listelemeyi düşündüklerini açıklamıştı. İlk önce listelenen Ox’un (ZRX) ardından Basic Attention Token’i (BAT), yakın zamanda da ZCash tokeni (ZEC) Coinbase’de listeye girmeyi başarmıştı. Geriye kalan 2 kripto paradan hangisinin önce listeye gireceği yatırımcıları meraklandırmaya başladı.

(Kim Coinbase Borsasında Bedava Listelenmek İster? yazısı ilginizi çekebilir )

Birçok kripto piyasası uzmanına göre Cardano Stellar’dan daha önce Coinbase listesine girecek. Buna dayanak olarak da şu iki sebebi gösteriyorlar:

Stellar ve Ripple arasındaki benzerlikler

Hem Stellar hem de Ripple aynı back-end protokolünü kullanıyorlar. Coinbase’de listelenen kritpto paraların neredeyse hepsi proof-of-work protokolünü kullanıyorlar. Coinbase’in sırf bu sebepten dolayı Ripple’ı listelemediğinden yola çıkarsak aynı sebebin Stellar için de olabileceği çıkarımını yapabiliriz.

Diğer bir sebep olarak Ripple şirketinin ve Stellar Vakfı’nın coinlerinin büyük bir kısmını ellerinde tutuyor olmasını gösterebiliriz. Ripple ve Stellar’ın paraları üzerinde bu kadar etki sahibi olması Coinbase’e göre belki de olması gereken bir durum değil. Çünkü bir borsa doğal olarak listelediği kripto paraların coinlerinin sistemde ve dolaşımda olmasını ister.

Cardano’nun şeffaf ve merkezsiz bir platforma sahip

Birden fazla kişi veya kurumun ağ veya kripto paralar üzerindeki hakimiyeti volatilitenin düşük olmasına sebep olacağı için bu durum tüccarları rahatsız ediyor. Bu duruma yakın zamandaki BCH hard-forkunda yakından şahit olduk.  

Ripple ve Stellar’ın kripto paraların çoğuna sahip olması, dumping faaliyetlerine kolayca izin vermeyeceği için kurumsal müşterilerin Coinbase’e yatırım yapmasını da engelleyecektir.

(bakınız: Ripple ve Stellar artık güvenli liman değil mi?)

Diğer taraftan Cardano’nun (ADA) online olarak hizmet verdiği dağıtılmış denetim raporu (distributed audit report) uygulaması var. Bu hizmetle ADA’nın 2015 Eylül ile 2017 Ocak tarihleri arasındaki gerçekleştirdiği bütün alış-satış faaliyetleri açıkça takip edilebiliyor.

Bu uygulama herhangi bir kripto paraya yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcının tam da isteyeceği türden bir şeffaflık. Bütün bu sebepler ve her iki kripto paranın da artı ve eksilere yan yana koyulduğunda Cardano, Coinbase borsasında listelenme konusunda Stellar’dan bir adım daha önde gözüküyor.

Cardano’nun (ADA) Yıl Sonuna Kadar Yüzde 8.000 Artacağı Tahmin Ediliyor yazısı için tıklayınız!

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave