Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Avusturya’dan bir ilk: Blockchain’in bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı-koca ilan ediyorum

Avusturya’dan bir ilk: Blockchain’in bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı-koca ilan ediyorum

Avusturya’dan bir ilk: Blockchain’in bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı-koca ilan ediyorum

brave
0

“Blockchainin bana verdiği yetkiye dayanarak sizi karı-koca ilan ediyorum” Evet başlıktan da tahmin edebileceğiniz gibi tarihte ilk kez bir evlilik anlaşmasını blockchaine kaydedildi. Her ne kadar yukarıdaki cümle gerçekten sarf edilmiş olmasa da o günler uzakta olmayabilir. 


Blockchainin Bana Verdiği Yetkiye Dayanarak…

Vitalik Buterin’in isim babalığını yaptığı “akıllı sözleşmeler” gerçek dünyada tam isminin gerektirdiği sözleşmelerde kullanılmaya başlandı. Avusturya’da bir çift tarihte ilk kez bir evlilik sözleşmesini blockchain üzerine kaydetmiş oldular. Elbette Avusturya yasaları böyle bir kaydı muteber saymadığı için ayriyeten eski usül kayıt da tutuldu.

Evlilik sözleşmesi damat Lucas Götz’ün firması Block42 tarafından kayıt altına alındı. Götz’e göre evlilik kaydını akıllı sözleşmeler üzerinden gerçekleştirmenin bir takım faydaları var. Örneğin tarafların ev ve araba gibi varlıklarını akıllı sözleşmeler üzerinden geleneksel sisteme göre çok daha kolayca sisteme entegre edebiliyorsunuz. Varlık ekleme ve gerektiğinde çıkarma işlemleri çok daha kolayca yapılabiliyor.

Akıllı sözleşmelerde gerçek hayattaki sözleşmeler gibi iki taraf gerekiyor. Bu evlilik sözleşmesinin kaydında da iki ayrı Ethereum cüzdanına atıfta bulunuldu. Evlilik blockchain üzerinde bu iki ayrı Ethereum cüzdanı arasında gerçekleştirildi. Daha da ilginç olan ise sözleşme tarafların varlıklarını da kolayca gözler önüne serecek şekilde tasarlanmış.

Götz’ün ifadelerine göre bir evlilik sözleşmesini blockchain üzerinden gerçekleştirmek her bir girdinin ve çıktının ayrı ayrı kayıt altına alınması demek. Yalnız akıllı evlilik sözleşmeleri yalnızca bir başlangıç.

“İnanıyorum ki bu teknoloji gelecekte her tür sözleşmenin kayıt altına alınacağı ana mecra olacak. Gerçekleştirdiğimiz blockchain tabanlı evlilik günümüz dünyasının blockchaine entegre edilmesinin ne kadar kolay olduğunun da göstergesi.”

Son söz

Kripto paralar devletlerin para üzerindeki hegemonyasını kırma maksadıyla yola çıktılar. Merkezi bir devlet otoritesinden bağımsız mübadele aracı üretmek mümkün mü? Bu soruya Satoshi Nakamoto‘nun 10 yıl önce verdiği cevap “Evet” idi. Bugün artık devletlerin hükmü altında olan nice hizmetlerin devletten bağımsız yapılabilir olup olamayacağını tartışıyoruz.

Tapu kayıtları, emlak vergileri, nüfus sicil defterleri, evlilik kayıtları gibi birçok konuda devletin merkezi otoritesi dışına çıkılabilir mi? Belki de yakın gelecekte bu soruları tartışmaya başlayacağız.

Blockchain hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave