Home Altcoin Altcoin Haber Ethereum ve Stellar geleceğin Visa’sı olabilir

Ethereum ve Stellar geleceğin Visa’sı olabilir

Ethereum ve Stellar geleceğin Visa’sı olabilir

brave
0

“Ethereum ve Stellar geleceğin ödeme ağı devi yani günümüzde Visa’nın bulunduğu konumda  olabilir.” Bu sözler Citi Ventures firmasından Omid Malekan’a ait.


Ethereum ve Stellar Geleceğin Visa’sı Olabilir

Point-of-Sale yani POS cihazlarını bilirsiniz. Bu cihazlar kredi kartları ile bir noktada mal ve hizmet alımı yapmanızı sağlar. Bu hareketli ödeme noktaları ödeme ağına hükmeden Visa gibi merkezi firmalar olmaksızın bir işe yaramaz. Peki merkezi firmalar yerine Ethereum ve Stellar gibi ödeme sistemleri güçlenirse ne olur?

Günümüzde POS cihazları vasıtasıyla Visa ve Mastercard gibi ödeme sistemlerinin ağını kullanarak yılda milyarlarca dolarlık işlem gerçekleştiriliyor. Bu merkezi ödeme ağları, gerçekleştirdikleri ödeme hizmetleri için yüzde üzerinden komisyon alıyorlar. Bu da aldığınız t-shirt’ten benzine, süpermarket alışverişinden kırtasiye harcamalarına kadar her ürün ve hizmette ek maliyet demek. Bu merkezi ödeme sistemlerine komisyon olarak aktarılan hizmet bedeli Dünya çapında 80 milyar dolara ulaşmış durumda.

Diar’ın yayınladığı bir araştırmada Citi Ventures blockchain danışmanı Omid Malekan’ın da görüşleri alınmış. Malekan’a göre Ethereum ve Stellar ağındaki stabil coinler uluslararası ödeme sistemleri için biçilmiş kaftan. Hem komisyon oranları sıfıra yakın, hem de son derece hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahip.

Stabil Coinlerin Yükselişi

Stabil coinlerin bir diğer avantajı ise 7 gün 24 saat hizmet verebiliyor olması. Visa gibi firmalar doğrudan bankalar ile birlikte çalıştıkları için işlemlerin doğrulanması zamana yayılıyor. Bu da ekstra iş gücü ve zaman demek. Oysa stabil coinlerin transferinde her hangi bir engel ya da kısıtlama mevcut değil.

(İlgili: Stabil Coin Nedir? Kripto Para Fiyat Kırılganlığına Bir Çözüm Olabilir mi?)

Malekan’a göre;

“Kullanıcılar açısından yapılan bir işlemin doğrulanması demek üçüncü parti kullanıcılara ve onların performanslarına güvenmek demek. Lakin Ethereum ve Stellar blockchain ağları bu aracıları geçersiz kılıyor. Hız, verimlilik ve şeffaflık konularında çok daha başarılılar. Değeri 1 Amerikan Dolarına eşitlenmiş stabil coinlerin ticareti hem daha hızlı hem daha ucuz bir yol.

Bu gibi ödeme yöntemlerinin geleceğinde çok büyük potansiyel görüyorum. Ethereum ve Stellar geleceğin ödeme ağı devi yani günümüzde Visa’nın bulunduğu konumda olabilir.

 

Aracı kurumlara yıllık 80 milyar dolar ödediğimiz bir çağda yaşıyoruz. Bu durumun mevcut haliyle devam etmesi imkansız. Blockchain ve kripto para kullanılarak yıllık toplam komisyon miktarları 5 milyar doların altına düşürülebilir. İşin ilginci bu 5 milyar dolar merkezi finans devlerinin değil bireysel blockchain kullanıcılarının cebine gidecek. Bu da blockchain teknolojisinin ayrı bir avantajı ve cazibesi.

Ethereum Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın 

Stellar Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave