Home İnceleme İco ITO Nedir? ICO’ların yerini alabilir mi?

ITO Nedir? ICO’ların yerini alabilir mi?

ITO Nedir? ICO’ların yerini alabilir mi?

brave
0

 

ITO Nedir ve ICO’lardan farkı nedir? Aslında ICO veya  ITO çok farklı olmayan ve  aynı amaç için kullanılan terimler. Kısaca bir bakalım.


ITO Nedir veya ICO Nedir? Fark Var mı?

ITO Nedir sorusunun cevabına geçmeden önce ICO nedir sorusunun cevabına bir bakmak gerekiyor. ICO terimi  son zamanlarda çok fazla konuşulan bir terim ancak tam olarak anlamı ve ne olduğu da bilnmiyor. ICO aslında IPO teriminden esinlenerek oluşturulmuş. IPO (Initial Publıc Offering) ilk halk arzı olarak tanımlanan bir terim. Şirketler kendilerine kaynak yaratmak için hisselerinin bir bölümünü halka arz ediyorlar.  Ancak bu arzdan önce ön talep topluyorlar. Hisse başına fiyat belirleniyor ve herkes buna göre belli miktarda hisse alıyor böylelikle şirket de kaynak elde ediyor. Benzer şekilde, ICO terimi de kripto paralara için ortaya çıkmış. ICO (Initial Coin offering) ilk koin arzı anlamında. Farklı olarak ortada bir hisse senedi değil kaynak arayan şirketin oluşşturduğu coin var. şirket belli miktarda coini başka bir kripto para karşılığı halka satıyor ve kaynak buluyor.

ITO ise (Initial Token Offering) ilk token arzına işaret ediyor. Ethereum blokzincirini kullanıyor. Burada yanan tokenler ve gelir paylaşımı gibi farklı fonksionlara yol açan araçlar olan, gerçekte yeni bir kripto para olmayan varlıklar oluşturan  projeler ile ilgili olarak tokenlerden bahsetmek  aslında çok daha uygun bir terim olacak.

Token kelimesinin daha geniş bir anlamı var ve çok yönlü. Bu gün ICO ların arkasındaki tüm senaryo ve durumlara uyum sağlayan  bir özelliği var tokenlerin.

Durum böyleyken neden peki ITO değilde ICO olarak bir arz söz konusu? Şu ana kadar hiç ITO hakkında bir şey duydunuz mu? Tabii ki duymadınız. En çok duyulan ve adı geçen ICO.

Genel farkındalık açısından kullanılan terimlere iyi bakmak lazım. Aradaki farkı pek çok kişi bilmiyor. Her iki arasındaki uygulama farkı da muhtemelen bilinmeyenler arasında. ITO terimi çok daha amaca  uygun ve kapsamlı. O nedenle ICO yerine ITO kullanmak daha uygun.

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave