Home Bitcoin Araştırmacılar, Bitcoin geleneksel yatırım araçlarına göre hala % 200 daha fazla kazandıracak diyor

Araştırmacılar, Bitcoin geleneksel yatırım araçlarına göre hala % 200 daha fazla kazandıracak diyor

Araştırmacılar, Bitcoin geleneksel yatırım araçlarına göre hala % 200 daha fazla kazandıracak diyor

brave
0

Bitcoin geleneksel yatırım araçlarından daha fazla kazandırdı şu ana kadar. Peki bu durum devam eder mi? Geçmişteki fiyat hareketleri bu konuda bir fikir verebilir mi?


Bitcoin geleneksel yatırım araçları çekişmesi devam ediyor

Bazen yatırımcılar geriye dönüp baktıklarında bazı çılgınlıkları neyin oluşturduklarını anlayamazlar. Bir ürünün fiyatı, yatırımcıların o ürünün fiyatının giderek daha da artacağına dair olan beklentisi dışında ortada herhangi bir gerçek sebep olmamasına rağmen giderek artar da artar. Daha sonra bu spekülatif balon patlar, alıcılar kaybolur ve fiyatlar aniden düşer. Böyle bir durumda yatırımcılar geçmişte nasıl olup da insanların geçmişte bu kadar akılsızca davrandığını anlayamazlar. Fakat çoğu kişi tarafından fiyatlar böyle durmadan yükseldiği bir ortamda ve başkaları zengin olurken, balon olma ihtimali olsa da böyle bir yatırımdan uzak kalmak ayrı bir akılsızlık olarak kabul edilir.

2017 yılının sonunda yaşanan müthiş artıştan sonra herkesin bildiği üzere Bitcoin fiyatlarında inanılmaz bir düşüş yaşandı. Bu çıkışın ve düşüşün ikisininde yatırımcılar tarafından oluşturan spekülasyonlar sebebiyle olduğuna dair genel bir kabul var. Bütün bu iniş çıkışı rağmen hala Bitcoin yatırım yapmaya değer bir ürün olarak kabul ediliyor.

Yale Üniversitesi’nden profesör Aleh Tsyvinski ve öğrencisi Yukun Liu, 2011 yılı ile 2018 yılları arasındaki verileri inceleyerek Bitcoinin diğer yatırım araçlarına karşıya olan performansını değerlendirdiler. Fiyat hareketleri incelendiğinde, sosyal medyada özellikle Twitter gibi alanlarda Bitcoin ile alakalı twitler arttığında veya Google’da Bitcoin terimi çok aratılmaya başlandığında bunu müteakiben Bitcoin fiyatlarında bir artış yaşandığı görüldü.

Bitcoin fiyatlarının tüketici ürünleri veya sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların hisse hareketleri ile doğru, madencilik veya dokuma ürünleri şirketlerinin hisseleri ileters orantılı olarak hareket ettiği bulundu. Fakat bunun neden böyle olduğuna dair herhangi bir sebep bulunamadı.

Tsyvinski ve Liu, raporda şu değerlendirmeleri yaptılar:

“ Eğer bir yatırımcı olarak Bitcoin’in geçmişte yapmış olduğu hareketlere inanıyorsanız, portföyünüzün % 6’sıBitcoin’den oluşmalı. Eğer geçmişteki fiyat hareketlerinin en az yarısını yapacağını düşünüyorsanız, portföyünüzün % 4’üBitcoin olmalı. Ama her halukarda en azından % 1 oranında Bitcoin’e yer vermelisiniz”.

Araştırmacılara gören kötü ihtimalle dahi yıllık bazda Bitcoin geleneksel yatırım araçlarından %30 daha fazla kazandıracak. Eğer portföyünüzün % 3-6’sı Bitcoin’den oluşursa kazanç çok daha fazla olacak.

Tabii ki piyasanın çok düşük olduğu bugünlerde budur söylemleri ve çalışmalara inanmak biraz zor. Ama bu çalışmalar Bitcoinin geçmişte yapmış olduğu fiyat hareketlerine bakılarak hazırlanıyor. Pek çok Bitcoin yatırımcısı hala %200 kazanacakları günlerin geri döneceğine inanıyor.

Kaynak

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave