Home Bitcoin Bitcoin yatırımcısının 5 aşamalı durumu kabul süreci

Bitcoin yatırımcısının 5 aşamalı durumu kabul süreci

Bitcoin yatırımcısının 5 aşamalı durumu kabul süreci

brave
0

 Bitcoin yatırımcısı bugünlerde oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. Aslında bugünlere gelinceye kadar yatırımcılar benzer bir psikolojik süreçten geçtiler. Şu anda elinde Bitcoin kalanların büyük çoğunluğu 2017 ekim öncesinde Bitcoin sahibi olanlardan ziyade Bitcoin fiyatını anlamsız bir şekilde köpürten Ekim 2017 sonrası alıcılar.


Bitcoin yatırımcısı’nın psikolojisi

Kubler-Ross’un modeli üzücü bir sürecin kabulü konusunda oldukça dikkat çekici bir model sunuyor. Bu modeli Bitcoin’in 2017 sonundan bu yana gösterdiği süreci dikkate alırsak Bitcoin yatırımcısı için de kullanabiliriz.

İnkar: Bu geçici bir durum. Bitcoin geçmişte de defalarca büyük zirveler sonunda ciddi düşüşler yaşamıştı. Ben uzun süreli olarak bu yatırımı  yaptım. Bu nedenle bu düşüşü dikkate almamam gerek.

Kızgınlık: Bu daha uzun süren bir aşama. Herkes o kadar aptal ki diye başlayan cümleler. Bu teknolojinin ne kadar devrimsel olduğunu nasıl görmüyorlar. Şuraya bak bir sürü aptal Bitcoin ile ilgili yorum yapıyor. Bunlara birinin konuya dair bir fikirlerinin dahi olmadığını ve kendi menfaatlerine aykırı olduğu için böyle konuştuklarını söylemesi gerek. Sadece bekleyelim. Bitcoin 100.000 Dolar olduğunda bu aptallar hakettiği cevabı almış olacak.

Pazarlık: Görelim bakalım SEC ne yapacak. ETF’leri onaylarsa her şey değişir. Bir sonraki sefer 20.000 Dolar olduğunda elimdeki Bitcoin’in bir miktarını satacağım.  Bir sonrakinde daha dikkatli olacağım. Dogmatik ve saplantılı bir şekilde haraket etmeyeceğim. Görelim bakalım SEC’in olumlu bir ETF kararı yeni bir dalga yaratacak mı? Yemin ediyorum bu defa satıcam.

Depresyon: Aptalca bir şeyin içine mi girdim yoksa ben? Sadece kredi kartı kullansam ne olurdu ki? Tüm bunlar için yeterince param yok. Ben merkeziyetsiz bir dünyanın gerçekten iyi olacağını mı düşündüm? Bunun nasıl işlediğine dair bir fikrim var mı? Ben ne zannediyordum ki? Şimdi öğrenci bursumla Bitcoin aldığımı nasıl söylerim ki? (Genelde bu sorgulamalardan çabuk çıkar yatırımcı. Çünkü bu inandığı her şeye aykırıdır.)

Ve Nihayet

Kabul: Bu harika bir teknoloji ve dünyayı değiştirecek. Sadece benim düşündüğümden biraz daha fazla zaman alacak. Tüm Bitcoin’lerimi tutamam. Bazılarını satmam gerekecek. Fakat pes etmiyorum. En azından tamamen.

Son düşüş hareketi özellikle Bitcoin yatırımcısının inancını ciddi bir teste tabi tuttu. Bitcoin zirveyi yakaladığından beri yaklaşık bir yıl geçti. O zamandan bu yana Bitcoin yatırımcısı azar azar inancından bir parça kaybediyor. Bakalım sonu ne olacak.


 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave