Home Altcoin Ünlü Ekonomist Cowen: Bitcoin başaracak ya da yok olacak

Ünlü Ekonomist Cowen: Bitcoin başaracak ya da yok olacak

Ünlü Ekonomist Cowen: Bitcoin başaracak ya da yok olacak


0

Amerika George Mason Üniversitesi Ekonomi Profesörü Tyler Cowen, Bloomberg yazısında “Bitcoin başaracak ya da yok olacak” olacak diyor.


Tyler Cowen: Bitcoin başaracak ya da yok olacak

2018 yılı içerisinde Kripto para dünyasını etkileyen pek çok olumsuz gelişme yaşandı. 2017 yılının sonunda yaşanan çılgın fiyat hareketlerinin neticesinde 2018 yılının başından itibaren fiyatlar neredeyse % 80 düştü. Bu durum bazı yorumcuların Kripto para piyasasında çok yakın bir zamanda toplam bir çöküş yaşanacağı tahminini yapmasına sebep oldu. Fakat Amerika George Mason Üniversitesi ekonomi profesörü Tyler Cowen henüz böyle bir çöküşün yakın olmadığı görüşünde.

Bloomberg’de yayınlanan yazısında Tyler Cowen, böyle bir çöküş yaşansa bile bunun kripto para piyasasının geleceği açısından kendi içerisinde faydaları da olacağını söylüyor. 19. yüzyılda yaşanan tren yolu hisselerinin çöküşü hadisesi veya 2000li yıllarda yaşanan dot-com çöküşünü bu iddiasına dayanak olarak belirtiyor. Bu iki olayda da bir kısım negatif etkiler görülse de pek çok pozitif hususun bu çöküşler ile beraber ortaya çıktığını söylüyor.

Cowen’in sözleri şu şekilde:

“2000- 2002 yılları arasında yaşanan dot-com krizinde internet hisseleri taban yapmıştı. Fakat bu olay sektördeki kötü firmaların yok olmasına ve daha sonra Amazon ve Google gibi teknoloji devrimini gerçekleştiren çok büyük firmaların ortaya çıkmasına yol açmıştı”

Tabii ki geçmişte yaşanan her olay şu anki Kripto para dünyasına uygulanarak çıkarım yapılmaya uygun olmayabilir. Fakat Cowen, geçmişte yaşanan olaylarla kripto para dünyasının şu an İçerisinde bulunduğu durumun çok benzer olduğunu ifade ediyor. Kripto para piyasalarında bir çıkış yaşansa bile bunun bu yeni teknolojinin sonu” manasına gelmeyeceğini vurguluyor.

Cowen, kripto para piyasasının sıfırdan 800 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştığını ve bunun pek çok yatırımcı da ilgisini çekmek için yeterli olduğunu belirtiyor. Kripto para teknolojisinin uluslararası ödemeler yapmak veya merkeziyetsiz uygulamalar yani dApps geliştirmekte çok etkili olmasına rağmen bazı insanların özellikle olumsuz noktalara odaklandığını düşünüyor ve söyle konuşuyor:

“Kripto paraların artık sosyal bir değerinin olduğu noktaya ulaşmış durumdayız. Peki bu ne demek? Örneğin internet ortamında bir ürünü satın alabilmek için Kripto paralarla mikroda ödemeler yapabiliyorsunuz. Veya kimliğinizi doğrulamak için telefonda tanımadığınız birisine Sosyal Güvenlik numaranızın son 4 hanesini söylemek yerine blockchain teknolojisini kullanabiliyorsunuz.”

Bitcoin ve kripto paralar hakkındaki bütün bu güzel düşüncelerle ve yorumlarına rağmen, Cowen sözlerini şu uyarılarla noktalıyor:

Bitcoin şu an “ol yada öl” durumuyla yüz yüze gelmiş olabilir. Yani Bitcoin ya başaracak ya da ölecek. Diğer bir ifade ya Bitcoin kendisinden beklenenlere cevap verecek veya yok olup gidecek. Ben bu konuda olumlu düşünüyorum. Aynen geçmişte yaşandığı gibi bu kritik noktanın yatırımcılar için güzel neticeler doğuracağına inanıyorum.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: