Home Ethereum Ethereum Konstantinopolis güncellemesinin tarihi netleşti!

Ethereum Konstantinopolis güncellemesinin tarihi netleşti!

Ethereum Konstantinopolis güncellemesinin tarihi netleşti!

brave
0

Ethereum Konstantinopolis güncellemesi uzun zamandır bekleniyordu. Geliştiriciler Ethereum’un yeni hard forku Konstantinopolis için Ocağın 16 sını işaret ediyorlar.


Ethereum Konstantinopolis güncellemesini başlatıyor

Ethereum Konstantinopolis güncellemesi dünyanın en büyük ikinci blokzincir ağında gerçekleşecek. Aslında platformun gücünü yükseltmek amacıyla gerçekleşen tasarım değişikliklerini de beraberinde getiren güncellemenin önce Kasım ayında başlatılması planlanmıştı.  Ancak beklenmeyen bazı sorunlar, daha uzun süren bir gelişim sürecine yol açtı.

16 ocak tarihi de esasen çok kesin ve net bir tarih değil. Aslında haftalık açıklamalarında geliştiriciler, eğer fazladan yine bir sorunla karşılaşırlarsa tarihi erteleyebileceklerini de söylüyorlar.

“sadece Ocak ortası diyebiliriz. Bir tarih üzerinde karar kılmamızın bir önemi yok. Her zaman bir erteleme olasılığı olabilir.”

Bu arada geliştiricilerden Lane Retting, ethereum’un “zorluk bombası” ile ilgili araştırmasını paylaşıyor. Zorluk  bombası, Ethereum kodu içinde madenciliği zorlaştıracak bir algoritma ve ağın düzenli güncellenmesine imkan verecek şekilde hareket etmesi için özel bir yere yerleştirilmiş.

Retting’e göre zorluk bombası Ocaktan itibaren fark edilecek ve gelecek yılın Nisan ve Mayıs ayından önce 30 saniyelik blok zamanlarına yol açacak.

“İşte bu yüzden zamanımız var. Endişelenmeye gerek yok “

diyor Retting.

Konstantinopolis Ethereum madencilik ödülünü blok başına 3 eth den 2 eth ye düşürürken, aynı zamanda zorluk bombasını da geciktiriyor. Ayrıca güncelleme alttaki Ethereum koduna çeşitli optimizasyonlar sağlıyor.

Ethereum madenciliğini genel amaçlı donanımlara standardize ederek, özel ASIC madenciliğini engelleyen bir değişiklik olan ProgPow’un Konstantinopolis’i içerip içermediği netlik kazanmadı. Ama uygulaması ile ilgili sorunlar gündem de, kodun önceki spesifikasyonu henüz tamamlanmış değil

Özellikle bu konuda, Szilagyi’nin bir önerisi var; hard fork uygulayacak olan Konstantinopolis yazılım güncellemeleri yıl bitmeden başlatılmalı.

Önümüzdeki günler Ethereum açısından hareketli geçeceğe benziyor. Madenciler bu yeni güncellemeyi nasıl karşılayacak acaba?

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave