Home Bitcoin Bitcoin rallisi 2019 sonunda olabilir mi?

Bitcoin rallisi 2019 sonunda olabilir mi?

Bitcoin rallisi 2019 sonunda olabilir mi?


0

Bitcoin rallisi hakkında çok fazla yorum okumuş, hergün ümit tacirliği yapan tonla yorumcu dinlemişsinizdir. Bu işin tamamen psikolojik yanı.


Hele bir de, Bitcoin ne zaman kafasını kuzeye çevirse, “işte beklenen bitcoin rallisi geldi!!” çığırtkanları bitmedi gitti!

2015-2018 benzerliğinin aslı var mı?

Şuan birçok yatırımcı ve analist BTCUSD’nin düşeceğini ve kan kaybetmeye devam edeceğini düşünüyor. Birçoğu, Bitcoin (BTC)’nin 2019’dan önce 20.000$’ın üstüne çıkmayacağını ve fiyatın, fazla yükselmeden 4,000$’a düşebileceğini söylüyor. Ancak bu şekilde yorum yapanların pek azı bu iddialarının altını mantıklı savlarla doldurabiliyor. Bu piyasalarda genelde boğalar iddialarını mantıklı bir zemine oturtur, buna karşın ayılar bunu nadiren yapar. Bunun nedeni, çoğu ayının hisleri üzerinden işlem yapmasıdır.

Bir diğer düşüş eğilimi savunucuları ise fiyatın, 2015’te olduğu gibi, Aralık ayının sonuna doğru 21 Ay EMA’nın altına düşmesi gerektiğini söylüyor. Fiyatların, 21 aylık EMA’nın altına düşmeden önce 13 aylık düzeltmeyi tamamlayacağını iddia ediyorlar. Bu analize göre fiyat, Aralık ayına kadar konsolide olmaya devam edecek ve daha sonra 2019’a kadar bir düzeltme daha yapmak için 21 Ay EMA’nın altına düşecek. Dahası, fiyatın 2015’te olduğu gibi % 86 oranında geri çekilmesi beklemekte. Bu döngülerin her ikisi de toplamda 22 bar veya 669 gün sürecek. Bu senaryoya göre, Bitcoin (BTC) düzeltmesini 2019’un sonlarına doğru tamamlamalı. Bundan sonra, iki yıl sürecek olan Bitcoin (BTC) için aşamalı bir yükselme süreci başlayacak. Özetle, Bitcoin (BTC) 2022’den önce 30.000 doların altında kalabilir.

Aşağı yönlü görünüm..

Aşağı yönlü görünümde, BTCUSD’deki artış oranının ya da düşüşünün her döngüde aynı kalacağı varsayımına dayanır. Aslında bu varsayım kusurlu. Fiyatın aynı hızda artmasını bekleyebildiğimiz gibi, kripto para piyasasına koymak için mevcut olan sınırlı miktarda para da göz önüne alırsak, benzer şekilde, piyasa değeri yüksek olduğunda fiyatın bu kadar büyük oranlarda düşmesini bekleyemeyiz.

Bitcoin rallisi ne zaman

Bu yükselme ya da düşüş oranının, üzerinden zamanın geçmesiyle birlikte azalacağına inanmamız anlamına gelir. Böylece, geçmişin bazı döngülerinin de daha kısa zaman dilimleri içinde tamamlanacaktır. Örneğin, yukarıdaki grafikte Bollinger Band % B göstergesinin kısımlarını vurgulayan dikdörtgenler, iki fraktalın arasındaki benzerliği ve ikincisinin tamamlanması için ilkinin yarısını kadar sürdüğünü görüyoruz. Çizelgenin Kasım 2013 ve Mayıs 2015 arasındaki bölümünü kapsayan ilk dikdörtgenin 80 bar/560 gün olduğu, Ocak 2018 ile Kasım 2018 arasındaki dönemi kapsayan ikinci dikdörtgenin ise toplamda 40 bar/280 gün sürdüğü görülüyor. Bu analize göre son düzeltmenin, bir önceki düzeltmenin yarısı kadar sürede tamamlandığını ve pazarın yeni bir döngüye başlamaya hazır olduğunu söyleyebiliriz.

Yazarın Yorumu

Özellikle son paragraftaki açıklamaları baz aldığımızda, çevirisini sunduğumuz bu yazar, olası bir bitcoin rallisi için çok fazla bir zaman kalmadığını işaret etmekte. Mumlar, süreler ve bunlara bağlı indikatör hareketleri gözardı edilmemesi gereken veriler elbette. Ancak temel analiz açısından bu piyasa halen büyük oyuncuların girmesi için yeterince cazip/ucuz değil. Dahası SEC gibi bir viraj varken bu seviyelerden alıma geçmek büyüklerin tarzı değil. Ancak ne var ki; bitcoin rallisi dediğimiz şey de göstere göstere gelmeyecektir.

İşin psikolojik harp kısmı sonuna kadar tüketilmeden bitcoin rallisinden bahsetmek için erken görünüyor.

Bu konuyla ilgili geçen ay yaptığımız teknik analiz videomuz

Paylaşabilir misiniz lütfen ?