Home Vitalik Buterin’den En Son Ethereum 2.0 Haberleri

Vitalik Buterin’den En Son Ethereum 2.0 Haberleri

Vitalik Buterin’den En Son Ethereum 2.0 Haberleri

brave
0

En Son Ethereum 2.0 haberleri bu sefer bizzat Ethereum’un kurucusu olan Vitalik Buterin’den geldi. Vitalik Buterin Ethereum 2.0 güncellemesi hakkında genel çerçeveyi çizecek bilgiler verdi. Verdiği bilgilerin ana omurgasını PoS algoritmasına geçiş süreci olsa da ölçeklendirilebilirliğe de değindi. Lakin zamanlama konusuna açıklık getirmedi.


En Son Ethereum 2.0 Haberleri

31 Ekim günü yani Bitcoin’in tam da 10. yaş gününde kripto dünyasında Satoshi Nakamoto’dan sonraki en popüler isim olan Vitalik Buterin, kurucusu olduğu Ethereum’un geleceği hakkında açıklamalarda bulundu. Yeni versiyona Ethereum 2.0 adı verileceği biliniyor. Buterin Ethereum 2.0’ın teknik yönlerinden ziyade yeni platformun temelini oluşturan ana felsefeden bahsetmeyi uygun gördüğünü açıkladı.

“Ethereum 2.0’ın son birkaç yıldır hakkında konuştuğumuz farklı özelliklerin bir bileşimi olduğunu söyleyebiliriz. Aktif olarak araştırdık, inşa ettik ve şimdi de hepsini bir araya getiriyoruz.

Ethereum dünyasına PoS protokolünü de kazandıracak olan Casper güncellemesi hakkında şunu söyleyebilirim. Koca bir ekip işi gücü bırakıp tüm vakitlerini Casper’i hayata geçirmeye adadılar. Ekip başkanı Vlad Zamfir adeta Casper’le özdeşleşmiş vaziyette.”

Sharding hakkında ise doğal olarak ölçeklendirilebilirlik açısından değerlendirmelerde bulundu. Ethereum’un öncelikli sorunlarından biri olan ölçeklendirilebilirlik meselesini Sharding güncellemesi ile çözmeye çalışacaklar. Vitalik Buterin ayrıca, Sanal Makinede, Ethereum’un tercih edilen WebAssembly (EWASM) ile iyileştirmelerin yapıldığını belirtti.

Buterin Proof of Stake’e giden yolun 2014 Ocak’ında yayınladığı bir blog gönderisinde döşenmeye başladığını söyledi. O gönderide Slasher adında bir algoritmadan söz ediliyordu. Slasher en basit ve temel haliyle PoS algoritmasının ana iskeletini içerdiğini söyleyebiliriz.

Slasher’in arkasındaki fikir, eğer bir kişi yanlış bir şey yaptığında yakalanırsa, bu işlemin sistem üzerinde kanıtlanabileceği ve kişinin suçtan dolayı cezalandırılabileceğidir. Vitalik’e göre bu mantık, sistemin ihtiyaç duyduğu güvenliği sağlayacak.

“Slasher mayınlı tarlaya benzeyen geliştirme alanında savaş çantanızda mutlaka olması gereken bir edevat. Bir gün Proof of Stake algoritması daha popüler olursa gerekli değişimi yapabilmek için ihtiyaç duyacağınız ilk şey.”

Vitalik Slasher’ı 2014 yılında kullanmadıklarını çünkü PoS’un Ethereum’un geleceğinde olmasını isteyip istemeyeceklerinin net olmadığını söyledi.

“Lakin tarihin şu anında, görüyoruz ki çok şey değişti ve daha fazla da değişecek.”

Ethereum Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave