Home Bitcoin ABD Hükümeti Özel Bitcoin Forku Üzerinde Çalışıyor!

ABD Hükümeti Özel Bitcoin Forku Üzerinde Çalışıyor!

ABD Hükümeti Özel Bitcoin Forku Üzerinde Çalışıyor!


0

ABD hükümeti özel Bitcoin planlarını, Amerika’nın Ulusal Standart ve Teknoloji kurumu (NIST) ve diğer resmi organlar vasıtasıyla hayata geçirme çalışmaları yapıyor.


ABD Hükümeti Özel Bitcoin Çalışmaları

ABD hükümeti özel Bitcoin hedefleri üzerinde yoğunlaşmaya başladı son zamanlarda. Yakın zamanda NIST tarafından bu konuda özel bir makale yayınlandı. Makaleyi yazan NIST çalışanı Peter Mell şöyle özetliyor makaleyi.

“Kripto paralara ve blockchaine karşı özel bir plan geliştirdik. Bunu en tutarlı modifikasyonlarla Bitcoin’e nasıl uyarlayacağımızı da belirledik. Hatta bizim bu planımız blockchain tabanlı her kripto paraya da çeşitli konsensuslarla uygulanabilir”

Uygulama ise aslen şu anlama geliyor: Blockchain hükümet tarafından kendi kripto parasını piyasaya sürmek için kullanılabilir. Makaleye göre hükümeti blockchaine yönelten en önemli özellik şeffaflık ve üzerinde para kaybetme olasılığının olmaması.

Makaleyi yazan resmi uzmanlardan biri bu konuda şöyle bir açıklama yapmış:

“Dağıtık açık-uzlaşıma dayalı yöntemlerle bir kripto paranın yönetildiği, hibrid bir yaklaşım olan yeni bir şifreleme mimarisi geliştiriyoruz. Bu mimarinin temel noktası, tüm işlemlerin kendisine dayandığı ve çeşitli rollerle bir hesaplar hiyerarşisi oluşturan bir genesis işlemi. Bu işlemlerle fiat para özelliklerini kripto paralara aktaracağız. Bu özellikler başlıca:  hukuki yaptırım, merkez bankacılığı ve hesap yönetimi

Bir diğer yeni uygulama ile de, bu oluşturulan mimari yapı ile para yöneticileri kripto para politikası geliştirebilecekler ancak sistemin kararlılık içinde işleyeceğine güvenebilmek için belli politikalar geliştirilmesi gerekiyor. Bu esasen para yöneticileri ile bağımsız madenciler arasındaki ilişki için çok önemli bir durum”

Yeni tasarımda “bağımsız madenciler topluluğu” ifadesinin yer alması önemli bir konu.

 NIST’in geliştirdiği bu sistemde, yönetim politikalarının işin içine girmesi için Bitcoin sisteminde küçük çaplı değişiklikler gerçekleştiriliyor. Protokolde bir bütün olarak değişikliklere imkan veren bazı “roller” geliştirilmiş. Yeni sistem ayrıca blockchain yöneticisinin sistemdeki para havuzunda  geniş çaplı bir kontrolünün olmasına da imkan sağlıyor. Çünkü gerçek dünyada bazı sorunlar ortaya çıkacak. Mesela, Amerika’nın yaptırım uyguladığı bazı ülkeler ve onların vatandaşları ile iş yapamayacaklar. Bu kişilerin hem madencilikten hem de Amerikan Coinini kullanmak ya da bulundurmaktan men edilmesi gerekecek.

NIST Kendi Bitcoin Forkunda Planını Test Ediyor

NIST makalede sözü geçen planlarını entegre edeceği bir Bitcoin Forku üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Tahminen bu yazılımı önce  devlet laboratuarlarında test ettiler. Bu gelişme kripto para dünyasına büyük destek sağlayacaktır. Bu arada İsveç de aktif olarak kendi ulusal kripto parasını geliştirmek için çalışmalar yapıyor. NIST’in çalışması İsveç’deki çalışmaları da güçlendirecek.

ABD hükümeti özel Bitcoin planlarını hayata geçirme çalışmalarıyla gündeme gelirken, bir yandan da blokchainin hükümet tarafından kullanımı gittikçe daha çok rağbet görüyor. Bu gelişmelere bakarsak, ilerde kripto paraların tüm finans sistemlerinin temelinde yer alması ihtimali çok kuvvetli. Ancak ne şekilde bir uygulama olacak zamanla göreceğiz. Kendi blockchainlerini geliştirmenin yanı sıra hükümetler var olan blokchainler üzerinden, kendi kurallarına uygun token piyasaya sürebilecekler. Şurası çok önemli geleneksel fiat destekli paralar, şeffaf ve modernize olmuş dijital paralara göre geride kalmış durumda artık. Ve eninde sonunda güncellenmek zorunda kalacaklar.

ABD ve kriptopara haberlerimiz için tıklayınız

Amerika’da Bitcoin yaklaşımlarıyla ilgili haberimizi buradan okuyabilirsiniz

Paylaşabilir misiniz lütfen ?