Home Bitcoin Bitcoin Faydalı Bir Şey: ABD Federal Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen

Bitcoin Faydalı Bir Şey: ABD Federal Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen

Bitcoin Faydalı Bir Şey: ABD Federal Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen


0

ABD Federal Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, “Bitcoin faydalı bir yatırım aracından başka bir şey değil.” dedi. Yellen Bitcoin hakkında çok konuşulan açıklamalarda bulundu.

 Bitcoin Faydalı Bir Tasarruf Aracından Başka Bir Şey Değil! 

Montreal’deki 2018 Kanada FinTech Forumunda gerçekleştirilen bir röportajda konuşan Yellen eleştiri yağmuruna tutuldu. Eski ABD Federal Merkez Başkanı Janet Yellen 29 Ekim  Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bitcoin’in yararlı bir tasarruf aracından başka bir şey olmadığını söyledi.

“Bir varlığın yararlı bir para birimi olması için istikrarlı bir değer kaynağı olması gerekiyor ve bitcoin istikrarsız değer kaynağından başka bir şey değil,” dedi ve şöyle devam etti:

“Çok fazla işlem için kullanılmıyor, istikrarlı bir değer kaynağı değil ve ödeme işlemleri için etkili bir yöntem değil. Ödeme işlemlerinde çok yavaş. Merkezsiz doğası nedeniyle zorluklarla karşılaşıyor. Bu yüzden Bitcoin faydalı bir tasarruf aracından başka bir şey değil.” dedi.

Aslında Yellen bu ifadeleriyle, her zaman bitcoin‘e karşı olan ve bitcoin’in yok olacağını iddia eden ünlü Dr. Nouriel Roubini‘nin de aralarında bulunduğu diğer kripto karşıtları tarafından yapılan açıklamaları desteklemiş oldu.

Geçen yıl kripto para birimi topluluğunda da benzer ifadeler kullanmıştı. Yellen’in açıklamalarından daha çok Yellen’in konuşması esnasında, Yellen’in hemen arkasında oturan bir Bitcoin meraklısının “Buy Bitcoin” yazılı pankart kaldırması dikkatleri çekmişti. Bu olaydan sonra Bitcoin % 3 değer artışı görmüştü. Bu Bitcoin meraklısının bitcoin hesabı sosyal medya üzerinden paylaşılmıştı ve 54 bin tl değerinde bağış toplanmıştı.

Yellen açıklamalarından sonra Twitter’da eleştiri yağmuruna tutuldu.Yellen’in konuşması sırasında orada bulunan Satoshi Portal CEO’su Francis Pouliot da, konuşmadan hemen sonra sosyal medyada, geçen yılki “Buy Bitcoin” olayına da gönderme yaparak, Yellen’in sözlerini alaycı bir şekilde eleştirdi:

“Janet Yellen, Montreal finans sektörü VIP’lerine Bitcoin aleyhinde 5 dakikalık bir rant sağladı. Nouriel’in Bitcoin aleyhinde söylediklerinin üstünden geçti.” FED’in izniyle Bitcoin FUD (fear uncertainty and doubt)’a ait Resmi NPC (non-player charecter) yönergeleri bunlar. Bu gece tam video geliyor. Bitcoin satın alın. Fed’i denetleyin.”

“Bitcoin Son Derece Spekülatif Bir Varlık”

Geçen yılın Aralık ayında Bitcoin rekor kırarken de Yellen, bitcoin’i “son derece spekülatif bir varlık” olarak tanımlamıştı. Ayrıca, BTC’nin ABD merkez bankası tarafından düzenlemeye tabi olmadığını belirterek, bitcoin’in değerini küçümsemişti.

Görev süresi bu yılın başında sona eren Yellen, dijital paranın ödeme sisteminde önemli bir role sahip olmadığını söyledi. Sanal para biriminin sabit bir değer deposu olmadığını ve para olarak kabul edilemeyeceğini iddia etti.

Yellen’in Pazartesi günü yaptığı konuşma, kripto çevrelerinden çok fazla eleştiri aldı. Yellen’in sözleri, kripto ekosisteminin çöküşünü öngören açık sözlü bir kripto para düşmanı olan ekonomist Nouriel Roubini’nin sözlerini de yansıttığı için kripto çevrelerinden yoğun eleştiri aldı.

Eleştiriler Yellen’in de Roubini gibi merkezsiz kripto para birimini anlama konusunda yetersiz olduğu yönündeydi. Ve bu konudaki eksiklikleri yüzünden kriptoların esnekliği hakkında yanlış değerlendirmeler yaptıkları iddia edildi. Roubini, Bitcoin’in 20.000 dolara çıktıktan sonra yaşadığı düşüşte Bitcoin ve kripto sektörüyle ilgili çok ciddi eleştirilerde bulunmuştu.

Bitcoin’in gelmiş geçmiş en büyük balon olduğunu ve sonunda patlamaya başladığını söylemişti. Hatta diğer kripto paraların birçoğunun Bitcoin’den bile kötü olduğunu ve tüm kripto ekosisteminin sahtekarlıktan ibaret olduğunu iddia etmişti.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: