Home Bitcoin Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerine Başlıyor

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerine Başlıyor

Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerine Başlıyor


0

Bakkt Bitcoin vadeli işlem ticaretine en son yapılan duyuruya göre yakında başlıyor. Bakkt, Intercontinental Exchange (ICE) tarafından desteklenen yeni bir platform.


Bakkt Bitcoin Vadeli İşlemlerine 12 Aralıkta Başlıyor

Platformdaki her sözleşme bir Bitcoin’den oluşacaktır. İşlem için minimum onay ücreti, Bitcoin başına 2.50 $’dır. Vadeli işlem sözleşmesi, NYSE’ye yönelik işlemleri de onaylayan ICE Clear US tarafından onaylanacak.

Starbucks Corporation (SBUX) ve Microsoft Inc. (MSFT) de dahil olmak üzere çeşitli büyük isimlerle desteklenen Bakkt‘ın, kripto para birimi yatırım endüstrisinde önemli bir oyuncu olması bekleniyor. Borsadaki Bitcoin vadeli işlemler fiziksel olarak ödenir. Yani sözleşme bitiminde Bakkot Dijital Asset Warehouse’dan bir Bitcoin teslimatı gerçekleşir. Aksine, CME ve Cboe‘de vadeli işlem sözleşmeleri, nakit olarak ödenir ve kripto borsasındaki Bitcoin fiyatına göre yapılmaz.

Bitcoin ETF’leri SEC Tarafından Onaylanacak mı?

Bakkt‘ın piyasaya girecek olması, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Bitcoin ETF‘lerinin onaylanacağı spekülasyonunu başlattı. Bunun nedeni öncelikle ICE’nin borsasının SEC tarafından özetlenen endişeleri ele almasıdır.

Daha önce SEC, vadeli işlem pazarında Bitcoin fiyatını temel alan 9 Bitcoin ETF‘yi reddetti. Çünkü BTC vadeli işlemler piyasası yeterince likiditeye sahip değildi. Bakkt piyasaya girişi, SEC’in görüş açısını değiştirebilir.

İlk endişe fiyat oluşumu. Federal kurum, Bitcoin ETF‘leri için kullanılan değerlenme ile ilgili şüpheleri dile getirmişti. Çünkü Bitcoin fiyatını belirlemek için kullanılan kripto para borsaları, düzenleyici kurumunun etki alanı dışındaydı.

Bakkt yönetimi, regüle edilmiş kurumların, müşterilerinin ve yatırımcıların tüm htiyaçlarını ele alma görevini üstlenmiştir. Bakkt CEO’su Kelly Loefler, bu hedeflere ulaşmak için bir Eylül blog yayınında ekibinin önceliklerini belirlemiştir.

SEC tarafından belirtilen bir başka sorun, kripto para teslimatı için bir muhafaza sağlayıcısının bulunmamasıydı. Muhafaza sağlayıcıları kripto para birimleri için mevcut olsa da, sorunsuz ve güvenli uygulamaları alana taşıyan tanınmış kurumsal isimlerin varlığı, meşruiyet damgası sağlamak için gereklidir.

Son zamanlarda, Goldman Sachs Group, Inc. (GS) ve Fidelity Investments, kripto para birimlerine ya ilgi gösterdiler ya da muhafaza çözümleri sundular. Bitcoin için depolama, Bakkt’ın sunmayı planladığı hizmetler arasındadır. ICE’nin desteği, kurumsal muhafaza konusunda Bakkt‘ın en büyük oyuncular arasında yer almasını sağlayacaktır.

Diğer Bitcoin (BTC) haberleri için tıklayınız.

 

 

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?