Home Kriptopara Haber 2019 yılında kripto para almalı mıyım? Piyasa öngörüleri raporu

2019 yılında kripto para almalı mıyım? Piyasa öngörüleri raporu

2019 yılında kripto para almalı mıyım? Piyasa öngörüleri raporu


0

2019 yılında kripto paraların durumu ne olacak? Kripto marketleri eğer volatil değilse hiçbir şey değildir. Eğer 2017’de yatırım yaptıysanız muhtemelen yığınla para kazandınız. Eğer 2018’de yatırım yaptıysanız muhtemelen sonuçlar yüz güldürücü olmamıştır.  Peki 2019’da durum ne olacak? Bitcoin geçen yıla göre daha iyi bir geri dönüş sağlayacak mı?


2019 yılında kripto para yatırımı yapmalı mı?

Biz öyle düşünmeyi seviyoruz. Her ne kadar geleceği tahmin edemesek de 2019’da blockchain değerleri marketi hakkında iyimseriz. Yüksek kalitede kriptolara şimdi yatırım yapılması ile ilgili argümanlarımız ise şunlar:

Bitcoin bugün 1 yıl öncesinde olduğundan daha iyi

2017 sonunda Bitcoin teknolojisi başarısızlığın eşiğindeydi. BTC tırmanıyordu ama Bitcoin’in kendisi yavaş, kullanımı pahalıydı. Ve milyonlarca global çapta kullanıcı tabanını desteklemek için ölçeklendirmeyi başaramayacak gibi görünüyordu. Meteorik fiyat artışına rağmen başarısız bir teknolojiye sahipti.

Bugün, Segregated Witness, Bitcoin Lightning Network ve Amerika ile Asya’daki düzenleyici pazarın dostça yaklaşımı bugün Bitcoin’i daha önce hiç olmadığı kadar kullanışlı yaptı.

Her ne kadar fiyat düşmesi bazı Bitcoin madencilerini saha dışına ittiyse de eleştirmenlerin iddia ettiğinden çok daha dayanıklı olduğunu kanıtladı. Çekişmeli çatallara ve Bitcoin ölüm spirali iddialarına rağmen daha öncekine göre çok daha fazla insan Bitcoin kullanıyor. Hala daha en kötüsü olabilir. Fakat biz Bitcoin’in buraya kalmak için geldiğini ispatladığını düşünüyoruz. En azından bir süre için.

Altcoin sahnesi daha ince ama daha güçlü

Altcoinler 2018’de BTC’den bile daha fazla zarar gördüler. ETH, NEO, EOS, ELA ve TRX gibi market liderleri %85-95 ve hatta üzerinde değer kaybettiler. Peki bu çökmüş market ikliminde ilerlemeye nasıl devam edebiliyorlar?

Kripto kazası yalnızca güçlülerin yaşamasına izin verdi. Belki de top-100 kriptonun yalnızca 20-25’i hala liderliği hayal edebiliyor ve gelişimini sürdürüyor. Bu projeler dünya ekonomisini yürütecek yeni jenerasyon yenilikçi kuşağın bir parçası olma şansı taşıyor.

Kripto yatırımcıları 2019’un kazananlarını nasıl seçebilir?

2018’in tüm zorluklarına rağmen blockchain yararlı bir teknoloji olarak kalmaya devam ediyor. Zaman içinde bazı blockchain şirketlerinin dünyadaki en büyük iş kolları arasında olmasını bekliyoruz. Bunların bir ya da daha fazlası zaten bugünün kripto piyasasında mevcut. Peki kripto yatırımcıları 2019’da Bitcoin ve Altcoin marketlerdeki buğdayı samandan nasıl ayırabilir?

1-Yazılım gelişimine odaklanın

Blockchain şirketleri yazılım şirketleridir. Yaptıkları uygulamalara-bunların kalitesi ve kullanışlılığına- göre yaşar ya da ölürler. Çok sayıda taahhüt, yüksek kalitede iletişim, çok çeşitli kalifiye katkıcılar ve açıkça tanımlanmış hedefli projelere odaklanın. Bu bilgi, geleneksel blockchain kaynaklarından gelenlerden daha değerlidir.

2-Günümüzde yararlı blockchainler bulun.

Ethereum ve Ripple gibi projeler kalıcı ve doğal değere sahipler. Çünkü insanlar bugün onların uygulamalarını kullanabiliyorlar. Bu tür faydalı olanları yatırım portföyünüze ekleyin. Ve siz kandırmaca ve FOMO bazında yatırım yapanlara göre muhtemelen çok daha fazla para kazanırsınız.

3-Regülasyon planı olan coin ve tokenlere odaklanın

Regülasyon. 2017 ICO’larının pek çoğunun problemi muhtemelen yasa dışı olmasıydı. Bu ICO’ların bazıları şu an SEC, IRS gibi düzenleme organları tarafından cezalandırılıyor. Bir coin  ya da token yasa dışı ise başarılı olamaz. Yüksek kaliteli dijital networklara, teknoloji networklarına dayalı yenilikçi hizmet tokenlerine yapışın. Tech startupları için nakit kapıyor gibi görünen altcoinlerden uzak durun.

4-Kaybetmeyi kaldıramayacağınız yatırımlar yapmayın

Bu, kripto ile ilgili konuşmalarda sıkça verilen klişeleşmiş bir tavsiye. Fakat yine de tekrar eder. 2017’de insanlar daha fazla Bitcoin alabilmek için evlerini ipotek ettiriyorlardı. Ve eğer bunlar tepedeyken satmadıysalar gerçekten planları bir felaketle sonuçlanmıştır. Yalnızca gücünüzün yeteceği ve kaybedince kaldırabileceğiniz yatırımlar yapın. Çünkü gerçekten kaybedebilirsiniz.

5-Kendinizi kripto şüphecilerine maruz bırakın

Kripto paraların ve dijital değerlerin dünyayı değiştireceğine inanıyoruz. Peki biz yanılıyorsak…? Eğer yeni bir yatırımcıysanız diğer seçenekleri dinlemek için gerçekten zaman ayırmalısınız. Blockchain ekonomisi zehirleyici olabilir. Ve uzayda sonsuz bir enerji var. Fakat bu minik kripto pazarını gerçekten anlamak istiyorsanız daha geniş bir yatırım dünyasını öğrenmelisiniz.  İyi yatırımın en temel prensiplerinden biri, onu çeşitlendirmedir. Yatırımlarınızı dağıtın. Ve eğer biri başarısız olursa her şeyinizi kaybetmezsiniz. Farklı uzmanları da dinleyin. Bu size, paranızı akıllıca kullanmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgiyi verecektir. Aynı fikirde olmadığınız akıllı insanları dinleyin ve düşüncelerindeki değerli şeyleri görmeye çaışın. “Onaylama önyargısı” blockchain yatırımında önemli bir sorundur ve önemli miktarda para kaybetmenize neden olabilir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: