Home Kriptopara Haber Borsa Haber Güney Koreden Güzel Haberler ile Kripto Para Günlük İşlem Hacmi Yüzde 30 Arttı

Güney Koreden Güzel Haberler ile Kripto Para Günlük İşlem Hacmi Yüzde 30 Arttı

Güney Koreden Güzel Haberler ile Kripto Para Günlük İşlem Hacmi Yüzde 30 Arttı
“bayebit”


0

Kripto para günlük işlem hacmi kripto dünyası için önemli bir yere sahip olan Güney Kore’de %30 civarında arttı. Bu artış tüm kripto para piyasasını etkileyebilir.


Bildiğiniz gibi Güney Kore kripto para borsalarıyla Bitcoin fiyatlarını etkileyecek potansiyele sahip ülkelerden birisi. Dolayısıyla buradaki piyasadaki artışın tüm kripto para piyasasını etkileyeceğini beklemek de oldukça normal.

Kripto para günlük işlem hacmi artışı bir boğa koşusunun habercisi mi?

Güney Kore kripto borsalarındaki işlem hacimleri kripto para birimlerinin her iki yöne de eğilimlerini belirlemelerinde önemli rol oynuyor. Hatta Bitcoin fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasında Güney Korelilerin etkili olduğuna inanılıyor.

Bir süredir BTC/KRW paritesinde işlem hacimleri Bitcoin’in diğer fiat para paritelerine kıyasla daha yüksek seviyelerde seyrediyor. Bithumb ve Coinbit gibi Güney Kore borsaları güçlü ve hacim konusunda piyasa lideri konumundalar.

Güney Kore kripto borsalarında %20 ile %30 oranında görülen işlem hacmi artışları “Kimchi Premium”u ile sonuçlanıyor. Henüz 2017 yılında gördüğümüz kadar uzun sürmese de 2018 yılında “Kimchi” kendini göstermiş gibi duruyor.

Aşağıda gördüğünüz grafik cryptocompare.com sitesinden alındı ve kripto para piyasasındaki fiat para hacimlerini karşılaştırıyor. Mavi ile görünen KRW (Kore Wonu) yılbaşından beri oldukça dar bir alanda seyrederken son birkaç haftaki grafiğinin genişlediği görülüyor.

Kripto para günlük işlem hacmi
Fiat para-Kripto para günlük işlem hacmi

Grafikte geçen aya baktığımızda trend daha belirgin olarak göze çarpıyor. Asya seansında meydana gelen ani yükselmeler açıkça görülüyor ve bu yükselmeler sırasında zaman zaman tüm piyasadaki KRW oranı %50 yi buluyor.

 kripto para günlük işlem hacmi
Güney Kore kripto para günlük işlem hacmi yakın görünüm

Kripto para günlük işlem hacmi Güney Kore kripto para borsalarında artmışken Japonya’da oyuna dahil olabilir. Kripto para piyasasının kendini düzenlediği bir dönemde düzenleyici bir desteğe daha çok ihtiyaç duyabilir.

2018 yılında bir büyük boğa koşusu olup olmayacağına dair tartışmalar ve fikir ayrılıkları devam ediyor. Son günlerde Bitcoin (BTC) fiyatındaki volatilite azlığı da yakında bir kırılma yaşanacağının habercisi olabilir. Ancak bu kırılmanın hangi yönde olacağı elbette bilinmiyor.

Öte yandan Kripto para piyasası için bu işaretler olumlu ve 2017 yılında boğa sezonu başlamadan önceki trendi hatırlatıyor. 2017 yılında yaşanan boğa koşusunun bir tekrarını görecek miyiz sizce?