Home Bitcoin Çin, Sürpriz Bitcoin ve Kripto Para Kararı ile Şaşırttı!

Çin, Sürpriz Bitcoin ve Kripto Para Kararı ile Şaşırttı!

Çin, Sürpriz Bitcoin ve Kripto Para Kararı ile Şaşırttı!


0

Çin, sürpriz Bitcoin kararı alarak, Bitcoin ve kripto paraları yasal varlıklar olarak tanıdığını ilan etti. Çin arabulucuk heyeti tarafından yayınlanan yeni bir karar, kripto paraların yasal koruma altındaki varlıklar olduğunu açıkca ifade ediyor.


Çin, Sürpriz Bitcoin Kararı Alarak Kripto Paraları Yasallaştırdı

Çin sürpriz Bitcoin kararıyla dikkatleri üzerine çekti. Shenzen Uluslararası Arabuluculuk Mahkemesi tarafından yayınlanan bir kararda Bitcoin’in yasalar tarafından korunan bir varlık olduğu hükmü yer alıyor.

Mahkeme, ismi açıklanmayan bir davacının, anlaşma gereği kendi kripto portföyünü yönetmekle görevlendirdiği davalıya karşı, kripto varlıklar Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Diamond (BCD)’leri geri vermemesinden ötürü açtığı davayı neticelendirdi.

Davalı buna karşı yaptığı savunmasında Eylül 2017’de kabul edilen Merkez bankasının tokenlerin yasal olmadığı yönündeki kararını delil olarak gösterdi. Bankanın bu yöndeki kararı şöyleydi:

               “Token finansmanında kullanılan tokenler ya da sanal paralar para konusunda yetkili kişiler tarafından verilemez, yasal ve zorunlu parasal nitelikleri yoktur, paraya eş değer yasal statüleri yoktur ve piyasada dolaşımda kullanılamaz”

Ancak arabulucu mahkeme, iki taraf arasındaki sözleşmeye dayalı yükümlülüklerin yasal bağlayıcılığı olduğu, ve davalının mutemet olarak davalıya kripto paralarını geri vermek zorunda olduğu hükmüne vardı. Mahkemenin kararı şöyle:

               “Tarafları Bitcoin’e sahip olmaktan ve Bitcoin ile özel işlem yapmaktan alıkoyan herhangi bir yasal düzenleme yoktur.”

               “Bu davada söz konusu olan sözleşme iki doğal taraf arasında Bitcoin iadesini gerektiriyor ve Eylül 2017 yasağının kapsama alanında değil.”

               “Bitcoin, tarafların sahiplenebileceği ve kontrol edebileceği özel bir mülktür ve ekonomik değer ve fayda sağlama özelliklerine sahiptir”

Kararda varlıkların davacıya faiziyle birlikte geri ödenmesi de yer alıyor. Bu miktarda yaklaşık 493.158.40 dolar yapıyor.

Çin Bitcoin madenciliğinde dünyada en önde. Haliyle Bitcoin öncelikle Çinde kurumlar bazında yasallaşmaya başlayacaktı. Bu kararın da mutlaka olumlu bir yansıması olacak. Bitcoin ve diğer kripto paralar gerçek bir değer olarak gittikçe daha çok resmi kurum tarafından benimsenecek.

Çin’in Bitcoin ve kripto para yaklaşımı ile ilgili haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz

Kararın orjinal metnine buradan ulaşabilirsiniz

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya