Home Bitcoin Geleneksel Borsalar İle Bitcoin ve Kripto Para Arasında Korelasyon Var mı?

Geleneksel Borsalar İle Bitcoin ve Kripto Para Arasında Korelasyon Var mı?

Geleneksel Borsalar İle Bitcoin ve Kripto Para Arasında Korelasyon Var mı?

brave
0

Geleneksel borsalar ile Bitcoin ve diğer kripto paralar arasında korelasyon olup olmadığı sorusunun cevabını sanırım  yakın zaman önce uygulamalı olarak öğrenmeye başladık. Bu hafta Amerikan borsası major satışlar nedeniyle 2018’deki tüm kazanımlarını sıfırladı. Bu çöküş kripto piyasasına henüz herhangi bir negatif etki yapmadı. Yani şimdilik ikisi arasında ters ya da düz bir korelasyon işareti de görünmüyor. Peki bundan sonra neler olabilir?


Çin ve Amerika arasındaki ticari savaş nedeniyle, Fed oranlarının artışı ile birlikte Amerikan borsasının gördüğü zarar, yakın tarihin gördüğü kısa sürede çöküşün belki de en kötü örneklerinden biri.

Analistler Asya pazarının daha kırılgan olduğunu ve eğer Amerikan borsalarında çöküş devam ederse kademeli olarak Çin ekonomisinin büyüme hızını düşüreceğini söylüyorlar.

CNBC yatırım editörü raporunda şunlar yazıyor:

“Daha sonra yurt dışında neler olacak? Dünyanın 2. Büyük ekonomisi olan Çin’in büyüme hızı yavaşlıyor. Geçen hafta 3. Çeyrekteki büyümesini %6.5 olarak beklentinin altında rapor etti. Ayrıca ABD ile,  ithalatlarına karşılıklı  milyon dolarlık vergiler uygulayarak biribirilerinin altını kazdıkları bir ticari anlaşmazlığa sürüklendi.”

Kripto’ya Etkisi ne?

Bitcoin ve Ethereum gibi kriptoların, global borsalar ve geleneksel değerlerle kıyaslandığında düzenli bir temelde fiyatlarını etkileyen farklı katalizörlere sahip olduğu görülüyor.

Altın ve benzeri kıymetli metallere benzer şekilde, kripto pazarının değeri, pazar içindeki arz talep ilişkisine  bağlı.  Yani global ekonominin performansından etkilenmiyor.

Bu yüzden Yuan ve USD borsalarındaki bu dengesizlik teoride kripto pazarını pozitif yönde etkileyecektir. Çünkü global finans pazarının çöküşünden etkilenmek istemeyen yatırımcı, geleneksel finans pazarındaki birikimlerini güven altına almak için kripto markete kayacaktır.

Analistlerin beklentisi, gelecek gün ve haftalarda Amerikan borsalarından daha sert bir düşüş yaşayacağını tahmin ettikleri Asya borsalarının çöküşü ile kripto marketin değerinin artacağı yönünde. Yani geleneksel borsalar ile Bitcoin ve  diğer kripto paralar arasında korkulanın aksine ters bir korelasyon olduğunu düşünüyorlar.

BKAM’da FX strateji yönetim direktörü Kathy Lien şunları söyledi:

“Şu an pozitif büyüme trendi olan bir ortam yok. Bu nedenle Amerikan borsalarına kıyasla gelişmekte olan pazarlara basınç artacak. Ne yazık ki bu henüz başlangıç.  Sanıyorum ki ne zaman böyle düşünce değişiklikleri görsek bu daima tahminimizden daha uzun sürüyor ve satışların bir süre daha devam ettiğini görebiliriz.”

Asya pazarının kırılganlığı da bununla ilgili. Çünkü kripto marketteki tezgah üstü ticaretin çoğunluğu  geniş madencilik faaliyetlerinin varlığı nedeniyle Asya saatine ayarlı.

Cumberlans’s Global ticaret şefi Bobby Cho şunları söyledi:

“Kumsal yatırımcıların kriptoya en büyük eleştirisi onun değişkenliği oldu. geçen 4-6 ay boyunca pazar çok dar bir aralıkta ticaret yapıyordu ve bu durum pazara giren  geleneksel finansal kurumlarının daha rahat olması demek.”

Ters Korelasyon

Korelasyon olmaması ters korelasyon anlamına gelmiyor. Ve global finans marketin bu çabalamasının kripto markette pozitif fiyat hareketine yol açacağı izlenimini uyandıran açık bir trend yok.

Ancak gelecek yıllarda kripto para sektörü kurumsal yatırımcıya gittikçe daha cazip gelirken, dijital değerler altın ve diğer geleneksel değerlerin birikiminin yerini tutmaya başlayabilir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave