Home Altcoin Ripple Kurucu Ortağı Elixxir Kripto Parasına Yatırım Yapıyor. Peki Elixxir Nedir?

Ripple Kurucu Ortağı Elixxir Kripto Parasına Yatırım Yapıyor. Peki Elixxir Nedir?

Ripple Kurucu Ortağı Elixxir Kripto Parasına Yatırım Yapıyor. Peki Elixxir Nedir?


0

Ripple kurucu ortağı Elixxir kripto parasına yatırım yapmakla gurur duyduğunu açıkladı. Ripple milyarderi Chris Larsen ile dijital finans uzmanı David Chaum Elixxir projesinde buluştu.


Ripple Kurucu Ortağı Elixxir Kripto Parasına Yatırım Yapacak

23 Ekim akşamı Kripto para dünyasının en zengin iş adamlarından Ripple’ın kurucusu Milyarder yatırımcı Chris Larsen’in David Chaum’un yeni projesi Elixxir’e yatırım yapacağına dair haberler duyuldu. Chris Larsen bu konuda şunları söyledi:

David Chaum, uzun yıllardır dijital dünyada özel hayatın savunucusu olarak öne çıkan bir isim. Yeni projesi olan Elixxir’in ilk destekçilerinden biri olmaktan çok gurur duyuyorum. Bu yeni blockchain teknolojisinin pek çok insanın günlük hayatını çok daha güvenli hale getireceğini düşünüyorum”

Peki Elixxir Nedir?

İlk önce bilmemiz gereken şey şu ki Dr. David Chaum daha önce DigiCash projesinide geliştiren bir dijital finans uzmanı. Dijital paralar konusundaki görüşlerini Bitcoin’den 14 yıl önce 1994 yılında teorik olarak açıklanmıştı. Onun görüşleri daha sonra Satoshi Nakamoto (her kimse) tarafından geliştirilerek Bitcoin olarak karşımıza çıktı.

Chaum, yeni projesi Elixxir’i şöyle tanımlıyor:

Elixxir ile bir veritabanına ulaşmak için ödeme yapabilirsiniz, email ile bir yazılımı veya gazeteyi satın alabilirsiniz, internet üzerinde bir oyun oynayabilirsiniz, arkadaşınıza verdiğiniz 5 dolar geri alabilirsiniz vesaire vesaire. Yapabileceğiniz şeyler gerçekten ama gerçekten sınırsız.

Elixxir, her ne kadar Kripto paraların Kralı olarak kabul  edilse de Bitcoin’in  herkesin kabul ettiği eksiklikleri olan hız, mahremiyet, Güvenlik ve ölçeklenebilirlik konuları üzerine yoğunlaşacak. Elixxir, hız alanında, ödemeler ve mesajlaşmaları 10 saniyeden daha düşük bir sürede yapmayı vaat ediyor. Mahremiyet ve özel hayatı açısından daha önce eşine rastlanmamış bir şekilde takip edilemezlik planlıyor. Kuantum bilgisayarlara ve kripto çözme yöntemlerine karşı neredeyse %100 güvenlik sağlayacağını iddia ediyor. Ölçeklenebilirlik hususunda ise saniyede 100.000 işlem yapılacağının sözünü veriyor.

Kısacası Elixxir,  Bitcoin’den çok daha gelişmiş bir ödeme sistemi vadediyor. Elixxir’in kullandığı teknolojide, nodlar merkeziyetsiz rastgele oluşturulan bir algoritma ile birlikte çalışmak üzere organize olabiliyor. Bu durumda güvenlik ve network entegrasyonu üst seviyeye çıkıyor. Ayrıca, Kullanıcılar kendi dApps’larını  oluşturabiliyor.

BetaNet versiyonunun 2019 yılın ilk yarısında çıkması beklense de kullanıcılar şu an Elixxir AlphaNet ile sistemi test edebilirler.

David Chaum, Wall Street Journal’a  verdiği röportajda konu hakkında şunları söyledi: “ Şu ana kadar yaptığım buluşlar oyunun bütün kurallarını değiştirdi. Artık kullanıcı seviyesindeki ihtiyaçların giderilmesi için odaklanma zamanı geldi. Elixxir’in başarısı bütün Kripto paraların toplumsal kabulünü çok da kolaylaştıracak”.

Ripple kurucu ortağı Elixxir projesinde dijital paraların fikir babalarından David Chaum ile bir araya geldiğine göre proje gerçekten çok umut vaat ediyor.

Kaynak için tıklayınız

Ayrıca bakınız.

Dünyanın Ripple XRP Baz Alan ilk Kripto Para Borsası Açıldı

Ripple XRP Coinbase Listelemesi Hakkında Çok Önemli Gelişme!..

Wirex ABD’de Genişlendikçe Ripple’ın (XRP) Fiyatı Yükseliyor

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: