Home Andreas M Antonopoulos’un Ürküten Bitcoin (BTC) Yorumu

Andreas M Antonopoulos’un Ürküten Bitcoin (BTC) Yorumu

Andreas M Antonopoulos’un Ürküten Bitcoin (BTC) Yorumu


0

 

Andreas M Antonopoulos‘un ürküten Bitcoin (BTC) yorumu nedeniyle bu yazıyı kaleme aldık. Bir Q&A(soru-cevap) oturumunda uzman Bitcoin yazarı ve iyi bilinen etkili isimlerden Andreas M Antonopoulos Bitcoin’in benimsenmesinde fiyatının rolü hakkında konuştu.  Ayrıca Bitcoin’in fiyatının resmi para, mal ve hizmetle orantılı olarak ciddi artış göstermemesi durumunda hükümetleri ve finansal sistemi parçalayabilirliği ve yolsuzluğu azaltabilirliği üzerinde konuştu.


Antropulos kripto paraların sentralize bankacılık ve finansal kurumları parçalayabileceğini söyledi. Bunun sebebini de kripto paraların bir çıkış sistemi, bir güvenlik subapı ve güvenli cennet olarak mevcut olduğu gerçeğine bağladı. O’na göre Bitcoin’deki fiyat artışı değişiklikte önemli bir rol oynamayacak. Onun yerine baskıcı rejimlerin vatandaşlarının parasını çalmalarına karşı insanların kullandığı Bitcoin, değişikliği getirmede katalizör görevi görecek.

Yazar şunları söyledi:

“Bir şeyi yararlı hale getiren onun fiyatı değil, onun fiyatını belirleyen kullanılabilirliğidir. Yani diğer bir anlatımla eğer faydalı ise Bitcoin’in değeri artar ve O’nun faydalı olması için fiyatının artışına ihtiyacı yoktur. Bu biraz kafa karıştırıcı sebep ve sonuç.”

Antonopoulos ayrıca bankasızlık durumunda Bitcoin’in gerçek dünyada kullanımı hakkında konuştu. Yazara dünya genelinde neden 4 milyar insanın banka kullandığı ve bunun düzgün olmayan kimlik kanıtı yüzünden mi, insanların mevcut finansal sisteme güvensizliği nedeniyle mi yoksa kırsal alanlarda şube açılmamasının bankalar için maliyet-etkin mi olduğunu sordu?

Yazar sayılan 3 sebebin de doğru olduğunu söyledi. Ayrıca dünya genelinde banka hesabı açamayan insan sayısının şok edici olduğunu söyledi. Hatta bu insanların finansal sisteme erişimi mümkün olabilseydi depozit sınırlaması ve çekimi de içeren birkaç kısıtlama ile karşılaşmalarının son bulabileceğini söyledi. Antonopoulos şunları söyledi:

“Dünya üzerinde 2.5 ila 4 milyar arasında insanın banka erişimi yok ve tamamen nakit üzerineler. Ayrıca diğer 2 milyar insanın bankalara erişimi mevcut fakat bu erişim ciddi şekilde kısıtlı olduğundan belki de yalnızca bir çeşit para ile değişim yapma şansları var.”

“Yani bu gerçekten kendi paraları değil. Gerçekten büyük miktarda hem bankasız hem de bankaya ulaşamayan bu insanların sorununu belki Bitcoin ve diğer kripto paralarla uzun vadede çözebiliriz.”

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
cryptopazar_koinmedya