Home Altcoin Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir

Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir

Son Güncelleme ile Monero Yeniden Atağa Kalkabilir

brave
0

Gizlilik konseptindeki kripto paraların en ünlüsü Monero geçenlerde yazılımını güncelleyerek v0.13.0.0’a geçti. Son güncelleme ile Monero yeniden atağa kalkabilir.

Monero Yeniden Atağa Kalkabilir

Bu güncellemeyle GUI cüzdan desteği de gelen Monero’daki esas değişiklik bu değil elbette. Asıl önemli olan son güncelleme ile Monero işlem ücretlerinde %90’a varan azalma meydana geldi. Bu değişiklik de Monero’yu geçmişte hiç olmadığı kadar kullanıcı dostu yapmış oldu. Bu değişiklikle Monero daha çok ilgiyi üzerine toplayacaktır. Bunun da elbette fiyatlar üzerinde olumlu yansımaları kaçınılmaz.

Güncelleme her ne kadar 18 Ekim tarihinde yapılmış olsa da beklenen değişikliklerin hayata geçmesi 20 Ekim’de gerçekleşti.

monero yeniden atağa

Kesinti ücretlerini düşürebilmek için Monero’nun temel çalışma dinamiğinde değişikliğe gidildi. Monero artık veriyi transfer etmek için yepyeni bir yöntem kullanıyor: Bulletproof – yani kurşun geçirmez.

Monero yazılımcısı Sarang Noether Aralık 2017’de kurşun geçirmez sistematiğinin nasıl çalıştığına dair bir blog postu yayınlamıştı. Yazıda anlatılan çalışma mantığını kısaca özetleyecek olursak: Monero ağında herhangi bir işlemin aşağıdaki parametreleri içermediği durumda bile geçerli olmasını mümkün kılar:

  • Gönderilen miktar
  • Gönderici hesap kimliği
  • Gönderilen hesap kimliği

Yani artık XMR gönderme işlemi gönderilen miktar, alıcı ve gönderici kimlikleri olmaksızın gerçekleştirilebilecek. Bu gelişme Sıfır-Bilgi Doğrulayıcılığı yönünde atılmış büyük bir adım.

Bu güncellemeden evvel Monero işlem ücretleri gönderilen miktar ve talep ettiğiniz gizlilik seviyesi üzerinden hesaplanırdı. Gizlilik seviyesi başlangıçta işlemin dahil edilmesini istediğiniz halka imza sayısı ve buna benzer parametrelere göre değişkenlik gösterir. Artık bundan böyle bu iki faktör işlem ücretleri hesaplama algoritmasında daha az etkin.

Monero’nun Bundan Sonraki Adımları

Monero’nun bundan sonraki hedeflerinden biri tüm özellikleri eklenmiş fonksiyonel bir GUI cüzdan da var. Böylesi bir adım Monero ile ilgilenen ama alım satım işlemlerinde websitesini ya da soğuk cüzdanları tercih etmeyen kullanıcılar için efektif olacaktır. Bu cüzdan projesi hayata geçirildiğinde XMR’ın kripto dünyası tarafından aha çok talep edilir bir ürün haline gelmesine yol açacaktır. Toplumsal kabul ve benimsenme için bu tarz hamlelere ihtiyaç var. Toplumsal kabul noktasında Monero’nun şu ana dek gerçekleştirdiği en büyük adım Nano Ledger S cüzdanlarında XMR desteği konmasıdır. Bu durum entegregasyon önceside XMR hayranları arasında büyük bir talebe dönüşmüştü.

XMR Madenciliğinde Değişim Beklenmiyor

v0.13.0.0 güncellemesi maalesef Monero’nun ASIC madenciliğine olan direncini kırabilmiş değil. Mevcut güncelleme madencileri GPU yani ekran kartı madenciliğinden Bitmain madenciliğine yönlendirebilecek hiçbir parametre içermiyor. Monero madencileri bir süre daha faaliyetlerini GPU kartlar üzerinden yapacak gibi görünüyor.

Monero Hakkında Daha Fazlası için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave