Home Bitcoin Bitcoin (BTC) Rally İçin Hangi Direnç Noktasını Kırmalı?

Bitcoin (BTC) Rally İçin Hangi Direnç Noktasını Kırmalı?

Bitcoin (BTC) Rally İçin Hangi Direnç Noktasını Kırmalı?


0

Bitcoin (BTC) Rally için hangi direnç noktasını kırmalı ? Bitcoin geçtiğimiz hafta bir boğa patlaması başlattı gibi gözüksede, sonraki günlerde aldığı düzeltmelerle tekrardan durağan pozisyona geçti. Peki Bitcoinin gerçek bir boğa patlaması yapabilmesi için hangi eşiği geçmesi gerek ?


Bitcoin (BTC) Rally İçin Hangi Direnç Noktasını Aşmalı?

 

Bitcoin geçtiğimiz pazartesi, ani bir boğa koşusuyla 6800 dolar seviyelerine kadar yükseldikten sonra, duruldu ve yassı hareketine devam etmeye başladı.

Coinbase‘den aldığımız verilere göre BTC, pazar gününü 6415 dolar seviyelerinden kapattı. Bu düzeltme hareketine rağmen haftalık fiyata baktığımızda Bitcoin’in %3.7 lik bir artış yaptığını görüyoruz.

Yaptığımız analizlere göre Bitcoinin, boğa koşusuna devam edebilmesi için, 6810 dolarda oluşan direnç noktasını aşması gerek. Traderların ve ayıların çoğu 6810 dolardan satış emri vermiş durumdalar. Bitcoin ani bir koşuyla bu direnci aşarsa ve ayıları terste bırakırsa 7 bin dolar seviyesini çok rahat aşacaktır.

Sonuç olarak Bitcoin’de anlık görünüm nötr ve sadece 6810 dolar üzerinde bir hamle yaparsa yükseliş eğilimini teyit edecektir.

Yıllık Grafik

Bitcoin (BTC) rally

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, geçen yılın Aralık ayında ulaşılan 20.000 dolarlık rekordan fiyattan sonra, Bitcoin adete buharlaşarak 6000 dolar seviyelerine kadar düştü.

Bitcoin, 6,810 dolarlık (geçen haftaki yüksek) seviyenin üzerindeki inandırıcı bir hareket yaparsa işleri tekrar yoluna koyabilir. Bu direçten sonra Bitcoin’in 7402 dolar seviyelerine çıkmasını bekliyoruz.

Aylık Grafik

Bitcoin (BTC) rally

Grafikte gördüğünüz gibi Bitcoin, Ekim ayının ortalarında son 17 aydaki en düşüş volatilite değerlerine indi. Bu durumu Bitcoin’in tarihine bakarak daha kolay anlamlandırabiliriz. Çünkü Bitcoin böyle düşük volatilite seviyelerini takip ettikten sonra, genelde yüksek bir alım-satım faaliyeti içine giriyor ve yatırımcılarını kar getiriyor.Bununla birlikte, Bitcoin’in şu an için dar bir aralıkta el değiştirdiğini ve bugüne kadar boğalar ya da ayılar için vaat yüksek volatilite seviyelerine ulaşmadığını belirtmekte fayda var.

Hazır tarihsel süreçten bahsetmişken, Bitcoine yatırım yapmış ve tedirginlik içinde acaba Bitcoin tekrardan yükselecek mi diye sağa sola soru soran kriptoseverlere şunu söylemek istiyorum. Bitcoinin 10 yıllık kısa tarihine baktığımızda, birçok kez şuanki pozisyonuna geldiğine görüyoruz. Yani fiyatında anormal bir artma oluyor, sonradan bir geri çekilme hareketi ve akabinde de durağan sürece geçiyor. Evet bu Bitcoin’de artık refleks olmuş durumda. Ama ne olursa olsun Bitcoin yakın zamanda tekrardan harekete geçecektir.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: