Home Kriptopara Haber Borsa Haber Rapor: Bitcoin Borsalarının Yüzde 54’ü Güvenlik Açıklarına Sahip. Hangi Bitcoin Borsalar Güvenli ?

Rapor: Bitcoin Borsalarının Yüzde 54’ü Güvenlik Açıklarına Sahip. Hangi Bitcoin Borsalar Güvenli ?

Rapor: Bitcoin Borsalarının Yüzde 54’ü Güvenlik Açıklarına Sahip. Hangi Bitcoin Borsalar Güvenli ?


0

Hangi Bitcoin borsalar güvenli; her kripto para yatırımcısının bilgi sahibi olması gereken bir konu bu. ICO Rating’in son dönemde yaptığı bir araştırma kripto para borsalarının sadece %46 sının asgari düzeyde güvenlik parametrelerini karşıladığını ortaya koydu.


Hangi Bitcoin Borsalar Güvenli ?

 

Hangi Bitcoin borsalar güvenli ya da kripto para borsaları güvenli mi? 2010 yılından bu yana kripto para borsalarında toplamda 1.3 milyar dolar değerinde kripto para çalındı. Ancak halen kripto para borsalarının yöneticileri yeterli güvenlik önlemi almıyorlar.

ICO Rating güvenlik raporunu hazırlarken aşağıdaki 4 faktörü kıstas almış:

Konsol hataları

Konsol hataları genellikle kötü niyetli bir saldırı değil daha çok kodlama hatasından kaynaklanır. Ancak rapor sonuçları borsaların %32 sinde kod hatalarının operasyonel aksaklıklara neden olduğunu ortaya koydu.

Kullanıcı hesabı güvenliği

Kullanıcı hesabı güvenliğini ölçebilmek için analistler her borsa için ayrı bir hesap açarak deneme yapmışlar ve şifre güvenliğini test etmişler. Sonuç olarak kripto borsalarının %41 i 8 karakterden daha az karakterdeki şifreleri kabul ediyorlar. %37 si ise şifrelerde harf ve numaraları kombinlemeyi şart koşmuyor.

Daha da vahim olanı ise kripto borsalarının %5 i e-posta doğrulaması istemeden, %3 ü ise 2 faktörlü doğrulama olmadan kullanıcılara hesap oluşturuyorlar.

Kayıt ve domain güvenliği

Analistler Cloudfare’i kullanarak kayıt ve domain güvenliği açıklarını belirlemişler Burada göz önüne alınan 5 parametre var ve kripto para borsalarının sadece %4’ü bu alanlardaki en güçlü tedbirleri almış durumda.

Web protokolleri güvenliği

Raporda WebSec kullanılarak web protokollerinin güvenlik seviyeleri incelenmiş ve 5 güvenlik ölçütünden tamamını kullanan kripto para borsası sayısının sadece %10 olduğu anlaşılmış. Sıkı durun! Borsaların %29’u bu ölçütlerden hiçbirini kullanmıyor!

İlk 10’da Türk Kkripto para borsası da var!

Hangi Bitcoin borsalar güvenli
Hangi Bitcoin borsalar güvenli: İlk 10!

Raporda analistler en güvenli 100 kirpto para borsasını sıralıyorlar. Coinbase Pro en güvenli kripto para borsası olarak ilk sırada bulunuyor. İkinci ve üçüncü sırada sırasıyla Kraken ve BitMEX’i görüyoruz.

Türk kripto para borsası olan BtcTurk ise 7. sırada yer alarak ilk 10’a girmeyi başarmış durumda.

Bittrex borsası 13. sırada yer alırken Binance 17. sırada bulunuyor.

ICO Rating raporu kripto para borsaları ile ilgili halen süregelen sorunları ortaya koyuyor ve tehlikeli bir gerçeği gözler önüne seriyor: Kripto para borsalarındaki güvenlik açıkları hackerler için bulunmaz birer nimet!

En güncel Bitcoin (BTC) haberlerimizi okumak için tıklayın.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: