Home Kriptopara Haber Petro 6 Bitcoin Borsasında Ticaret Listesine Ekleniyor

Petro 6 Bitcoin Borsasında Ticaret Listesine Ekleniyor

Petro 6 Bitcoin Borsasında Ticaret Listesine Ekleniyor

brave
0

Venezüella ulusal kripto para birimi Petro 6 Bitcoin Borsasında alınıp satılmaya başlandı. Devletin resmi İnternet sitesinden yapılan açıklamaya göre hükumet Petro’yu satmak için altı kripto borsaya yetki verdi.


Petro 6 Bitcoin Borsasında Satışa Başladı

Son yıllarda ekonomik kriz ve yüksek enflasyonla boğuşan Latin Amerika ülkesinin, ABD’nin yaptırımlarını by-pass etmek için Petro’yu çıkardığı iddia edilmişti.  NEM tabanlı işletim sistemini kullanan Petro, “transfer edilemeyen kripto” adıyla haber sütunlarını süslemişti.

Bu yeni gelişmeyi okurlarına duyuran Noticiero Digital, onay verilen web sitelerin de isimlerini açıkladı. Başkan Maduro, önceki konuşmasında Petro’nun ticaretini yapabilecek 17 şirketin olduğundan bahsederken hükumet altı kripto borsa ile anlaşma sağladı. 17 Ekim itibari ile Petro 6 Bitcoin Borsasında ticarete başlamış oldu.

Habere göre “cryptiaexchange.com, amberescoin.com, afx.trade, cryptiaexchange.com, amberescoin.com, criptolago.com.” web siteleri hükümetle anlaşarak Petro’nun ticaretini kendi sitelerinden yapabilecekler.  Sitelerin her biri Venezüella hükümeti ile anlaşmalarının sonucu olarak Petro’yu alıp satma yetkilerinin kedilerine ait olduğunu yatırımcılarına duyurdu.

Maduro’nun hükumeti, bu ayın başında Petro için yeni bir tanıtım raporu yayınladı. Petro, önceden belirtildiği gibi sadece petrolle desteklenmeyecek. Petrolün ağırlığı yarıya düşürülürken kalan kısmı da altın, demir ve elmas ile desteklenecek.

Amerika’nın Venezüella Ambargosu ve Gerçekler

Geçtiğimiz Mart ayında ABD Başkanı Trump’ın Venezüella kriptosu Petro’ya karşı imzaladığı ambargo kararları işleri iyice çığırından çıkarmıştı. Trump, yayınladığı genelge ile Amerikan vatandaşlarının Petro alıp-satmalarını kesinlikle yasaklamıştı. Anlaşılan ilişkiler ikili görüşmelerden sonra biraz düzelmiş.

Buna rağmen çalışmalarına ara vermeden sürdüren Hükumet, Petro’nun fiyatını 1 varil Venezuela petrolüne sabitledi. Bu şekilde hem petrolünü ihraç edebilecek, hem de ülkeye döviz girdisi sağlayacak. Bu, dar boğazdan geçen ülkenin biraz rahat nefes alabilmesi için bulunmaz bir fırsat gibi görünüyor.

Ancak gerçekler hiç de duyulduğu gibi değil. Venezuela’nın sahip olduğu petrol rezervinin ne kadar çok olduğunu herkes biliyor. Ancak ülkenin bu kadar petrolü ihraç edebilecek gerekli altyapıya sahip olmaması hayallerin son bulduğu noktayı işaret ediyor.

Venezuela’da Kripto Endüstrisine Düzenleme

Hükumet tarafından çıkarılan yeni kanun ile Petro ve diğer tüm kripto varlıkların faaliyetleri, SUNACRIP kurumu tarafından denetlenecek. Bu yüzden Venezuela’da faaliyet göstermek isteyen borsalar lisan almak için en yetkili merci olan SUNACRIP ‘a başvuruda bulunacaklar.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave