Home İnceleme FINMA’ya Göre İlk 200 Kripto Paranın %54.8’i Tahvil Tokeni

FINMA’ya Göre İlk 200 Kripto Paranın %54.8’i Tahvil Tokeni

FINMA’ya Göre İlk 200 Kripto Paranın %54.8’i Tahvil Tokeni


0

FINMA’ya Göre İlk 200 Kripto ‘nun % 78,5’i bir çeşit fon olarak sınıflandırılacak ve bunların yarısından fazlası  İsviçre Finansal piyasalar denetleme Kurulu (FINMA) tarafından tahvil olarak değerlendirilecek.


         FINMA’ya Göre İlk 200 Kripto Paranın Tahvil Durumu

Blockchain ve kripto para araştırma firması CryptoCompare’ın Kripto varlık sınıflandırma Raporu’na göre, bu yılın başlarında FINMA’nın para tekliflerini (ICO’lar) destekleyecek şekilde belirledi. Bunların belirlediği üç farklı  kategori bulunuyor. Bunlar; ödeme Tokenleri, hizmet Tokenleri ve varlık Tokenleri.

CryptoGlobe ‘a göre Hizmet programı Tokenleri bir uygulamaya veya hizmete dijital erişim sağlamayı amaçlamaktadır, ancak varlık Tokenleri bir şirketteki payları veya kazançları veya temettü ya da faiz ödemeleri haklarını temsil eder.

CryptoCompare’ın raporu, FINMA’nın yönetmeliklerinin işlevsel olmayan Tokenler üzerinde çok net olduğunu gösteriyor. FINMA’ya göre İlk 200 kripto içerisinden bunlar tahvil olarak sınıflandırıldı. Varlık Tokenleri de tahvil olarak kabul edilirken, Tokenleri bir yatırım işlevi varsa veya sadece bir yatırım fonksiyonuna sahipse, kategoriye giriyor. Ödeme Tokenleri ise eğer işlevsel ise, tahvil değil.

FINMA’nın sınıflandırmalarını kullanan küresel kripto-para piyasası veri sağlayıcısının raporunda, piyasadaki en büyük 100 kripto varlığının % 65’i belirlenirken,% 22’si ödeme Tokeni olarak adlandırılıyor. Kalan% 13’ü varlık Tokeni veya kombinasyon kullanım durumunda.

Dahası, raporda, FINMA’ya göre İlk 200 kripto varlığının 157’sinin bir çeşit fon olarak sınıflandırılacağı ifade edilmiş. Ayrıca, bu 157 varlığının en az % 54.8’inin tahvil olarak kabul edileceği anlamı taşıyor.

FINMA’ya göre İlk 200 kripto için bu yılın başlarında, tüm ICO’lara ve muhtemelen tüm Tokenlere uygulanabilecek mali piyasa yasa ve düzenlemeler açıklığa kavuşturuldu. Bu nedenle, mevzuat temelli Tokenlere yönelik düzenlemelerin uygulanabilirliği, duruma göre belirlenecek.

FINMA’nın CEO’su Mark Branson, organizasyonun ICO’lara yaklaşımının dengeli olduğunu ve inovatörlerin İsviçre’deki projelerini başlatmalarına izin verildiğini ifade etti. Ayrıca yatırımcıları ve finansal sistemin bütünlüğünü korurken de dengeli hareket edildiğini belirtti.

Ödeme Tokenleri veren ICO projeleri, kara para aklama (AML) düzenlemelerine uymak zorunda. Zug Kantonunda Crypto Valley Association başkanı Oliver Bussmann, FINMA’ya göre İlk 200 kripto yaklaşımı ile ilgili bir öngörüde bulunarak İsviçre merkezli ICO sayısının artacağını tahmin etti.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
tags: