Home Altcoin Bitcoin Tether ve Bitfinex Krizini Fırsata Çevirdi

Bitcoin Tether ve Bitfinex Krizini Fırsata Çevirdi

Bitcoin Tether ve Bitfinex Krizini Fırsata Çevirdi

brave
0

Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini fırsata çevirdi. Tether battıkça Bitcoin yükselmeye başladı. Çünkü Bitfinex tüm para çekme ve yatırma işlemlerini geçici olarak askıya almasıyla yatırımcılar Bitcoin’e yönelmeye başladı. 2015 yılında piyasaya girdiğinden beri Tether en düşük seviyesine geriledi ve bu sabahın erken saatlerinde 0,85 dolara kadar düştü.


Tether %10  Düşerken  Bitcoin % 5.9 Artış Gösterdi

Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini fırsata çevirerek aniden yükselişe geçti. Tether battıkça Bitcoin yükselmeye devam ediyor. Bitfinex ile Tether’in arasındaki birliktelik Tether’e ağır bir darbe vurdu. Son günlerde Bitfinex’in  ödeme yapmakta zorlandığı ve de çalışabilecek herhangi bir banka bulamadığı söyleniyor. Bu durumda birçok banka Bitfinex’le borsası ile ticari bir ilişki içinde olmak istemiyor. Haberler ise Tether yatırımcıları korkutup USDT’lerini ellerinden çıkarmasıyla sonuçlandı.

Ayrıca bakınız: Bitcoin fiyatı drift yaptı

Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini

1 ABD Dolar’ına sabitlenmiş kripto para diye bilinen Tether tokeni yaklaşık 8: 30’da başlayan ve  bir saat içinde  0,96$’dan 0.85 $‘a gerileme yaşadı

Orada yaklaşık on dakika kaldı, kısa bir süre sonra 0.9 $ ‘a geri geldi, şu anda 0.96 $ civarında seyrine devam ediyor.

Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini

Bu arada Tether’in işlem hacmi, dün 1.9 milyar dolardan 4,5 milyar dolara, ulaşarak  ikiye katladı.

Ayrıca, piyasada değer kaybı yaşanan Tether için, Bitfinex piyasaları yumuşatmaya çalıştı. Tether’e güveni azalan pazarlara destek vermek  amacıyla bir cevap verdi. Bitfinex’in açıklamasında;

Fiat vadeli mevduatların verimli bir şekilde işlenmesini sağlamak için önümüzdeki 24 saat içinde Salı gününe kadar yeni ve gittikçe artan bir fiat mevduat sistemini uygulamak için çalışıyoruz. O zamana kadar, durumdan oluşan geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Tether’den Çıkanlar Bitcoin’e Koştu

Tether ile ilgili olan fiat azlığı şikâyetleri artınca  kendi peg’ini (ayarlanabilir kur)  kaybetti. Bitfinex’teki kriptocular, Bitcoin, EHT ve alabilecekleri her şeyi satın alarak Tetherdan çıkmaya çalışıyor. Bunun sonucunda ise Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini fırsat bilerek yükselen bir ivme kazandı. Tetherden çıkan yatırımcılar Tether‘i daha da aşağıya çekilmesine sebep oldu.

Ayrıca bakınız: Bitcoin neden ani çıkış yaptı?

Bu durum, 2017 yılında yüz milyonlarca değerinde bir kripto paraya sahip  Bitfinex hackinden beri Bitcoin’in fiyatının bir kerede 1000 dolarlık bir değer kazandığı ilk süreç oldu.

Bitcoin Tether ve Bitfinex krizini

Tabloya baktığımızda aradaki mesafe şimdi biraz kapanmış görünüyor, ama Bitfinex hala 400 dolarlık bir prim seviyesinde duruyor.

Bir Bitcoin Bitfinex’te ve USDT Binance borsasında yaklaşık 6.800 $ seviyesinde yer alırken, Coinbase’de 6,400 $ seviyesinde işlem görüyor. BTC  işlem hacimleri dün 3 milyar dolardan 6 milyar’a dolara yükselerek ikiye katladı.

Hem Tether’in hem de Bitcoin’in işlem hacmi iki katına çıkardı. Bu durumda yatırımcılar Tether düştükçe ellerinden USDT’yi çıkarıp Bitcoin ve diğer kripto paralara yönelmeye başlayabilir.

Şu ana kadar açıkça görülüyor ki, Bitfinex,mevduat hesapları güvenli bir bankada kapalı olarak tutulduğu için fiat paralarını harekette ettiremiyorlar.

Şimdi, gelecek vaat eden fiat mevduat hesapları yarın işleyişe başlayacak, ancak çoğu, bunun tekrar kapatılabileceğini ve başka gizli banka hesabı olabileceğinden şüphe ediyor. Bu da yatırımcılara USDT’ye olan güveni azaltıyor.

Eskiden bilmediğimiz, ama şimdi yeni öğrendiğimiz şey, herkes USDT’den çıkıp BTC  satın alınca Tether’ın büyük bir Bitcoin darbesi  alıp patlayacak olmasıdır. Bakalım Bitcoin Tether ve Bitfinex krizinden beslenip büyümeye devam edecek mi hep birlikte göreceğiz.

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave