Home Bitcoin Bitcoinde Fırtına Öncesi Sessizlik!

Bitcoinde Fırtına Öncesi Sessizlik!

Bitcoinde Fırtına Öncesi Sessizlik!

0

Bitcoinde fırtına öncesi sessizlik işaretleri belirmeye başladı.  Kripto para topluluğu 2018 yılını dalgalı bir okyanusda geçirdi diyebiliriz. Battık diye endişelendiğimiz ama yinede umudu kesmediğimiz bir ortam vardı. Ama  Bitcoinden beklentiler hala yüksek.


 Bitcoinde Fırtına Öncesi Sessizlik mi Hakim?

 

Bitcoinde fırtına öncesi sessizlik mi hakim gerçekten?  Bitcoin için boğa sezonu başlamak üzere söyelntileri yayılıyor. Fiyatlar asla yalan söylemez. Dahası fiyatlar bu kadar uzun süre dengede de kalmaz normalde. Yazıyı yazdığımız 14 Ekim gecesi Bitcoin 6324 dolardan işlem görüyor. Fiyat çok uzun zamandır bu seviyelerde. Eğer insanların ilgisinde ki artış ile işlem hacminin dinamikleri ve volatilitenin durumunu aykırı bir kuralı ele alıp incelersek, Bitcoin fiyatlarında çok önemli bir artış olabileceğini söyleyebiliriz.

Önemli olan şu ki, geçen yıldan bu yana bu kadar düşük bir volatilite yaşanmadı. Geçen yıl yaşanan ise, o tarihi boğa koşusunun hemen öncesindeydi. Her neyse önümüzdeki iki hafta çok ciddi gelişmelere sahne olabilir.

 

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Bitcoinin değeri hakkında uzun zaman önce Jimmy Song bir iddiada bulunmuştu ve demişti ki, bitcoinin değeri, çok yüklü değer özellikleriyle belirleniyor ve sınırlı sayıda kaynak mevcut. Ancak hala bitcoin elde etmek ve saklamanın kolay olması, onu para olarak kullanılabilecek mükemmel bir dijital varlık haline getiriyor.

 

Bitcoin Değeri

Global çapta finansal ve varlık borsalarını kripto paralarla karşılaştırın. Eğer Bitcoin şu anda 115 milyar dolar değerindeyse, bu demektir ki, borsalardan ve altından % 10 miktarda Bitcoine geçiş yaşanmış. Bu da piyasaya 7-8 trilyon dolar gelmiş demek.

Bu kadar milyon doların kripto para piyasasında böyle etkisi olursa, bir kaç trilyon doları siz hesap edin. Bir noktada Bitcoin 100 bin bile olabilir diyebiliriz. Ancak tersi bir durumda her zaman mümkün. Tüm kripto paraların kısa dönem fiyatlarına zarar verecek pek çok faktör var. Bunlar arasında yasaklamalar, düzenleyicilerin olmayışı ve fiyat manipülasyonlarını sayabiliriz. Ama uzun vadede hiç bir şey bitcoin fiyatı üzerinde bu kadar etki yapamaz. Ne kadar çok insan bitcoin alırsa o kadar kullanıma dağılmış olacak. Şu anda eğer 0.1 bitcoininiz varsa ilk % 1 in içindesinizPiyasaya iyimser bakınca ilerde ,er ya da geç bir Bitcoin patlaması yaşanacak gibi.

 

Bitcoin Ne Zaman Tekrar Yükselecek?

Bitcoin fiyatlarında bir kaç faktör çok önemli. bunları kısaca gözden geçirelim

1 Mevsimsellik

kripto para piyasasında fiyatlarla ilgili tartışmanın özünü piyasanın mevsimselliği oluşturuyor aslında.  Yukarıdaki grafik her yılın son çeyreğinde fiyatların ani çıkışlarını açık ve net gösteriyor. Olasılık teorisine göre, geçtiğimiz 5 yılda fiyatlar 5 yılın dördünde fırlamış. Aynı durumun yaşanma olasılığı nedir dersiniz?

2 İnsanların ilgisi

Bitcoinle ilgilenenlerin fiyatlarla doğrudan etkisi var. Ne zaman fiyatlar yükselse insanlar daha çok ilgi gösteriyor. Aslında bu en anlamsız tepki. Fiyatlar dipteyken almadıysanız fiyatların yükselmesinin size ne faydası olur? Fiyatlar zirvedeyken alanlar balinalar, finans kurumları ve fonlar gibi oluşumlar. Eğer daha az risk istiyorsanız bitcoini insanlar ilgi göstermediği zaman alın.

3.Teknik analiz

Pek çok kişi için en önemli şey teknik analizdir. Bu analizlere göre gelecek iki haftada bir şeyler beklemeliyiz. Bu duruma neden olan faktörler var 1. Ve 2. Maddede belirttiğimiz gibi.

 

Bitcoin Fiyatı Ne Gösteriyor?

Geçtiğimiz bir kaç haftada volatilite 2016 dan bu yana en düşük seviyesindeydi. Piyasa ayı piyasası gibi dursa da, tepe noktalar hiç ummadığımız zamanda gelir. Çok belliki bitcoin de bir aşırı satış var (işlem hacmi bunu gösteriyor), bitcoine fazla ilginin olmaması (volatiliteye bakın) fiyat sıçrayışlarının olma ihtmalini düşürüyor. Insanların Bticoinle fazla ilgilenmediğini gösteren bu iki faktör karamsar bir bakış açısı veriyor.

Ancak, bu tamamen her boğa koşusundan önce piyasanın verdiği resim. Geçen yıla iyi bakın.

Şimdi uzmanlardan elde ettiğimiz bir kaç noktayı paylaşalım

  • Borsalara yoluyla piyasaya taze nakit girmeli ki hacim katlanarak artsın
  • Hacimde düzenli bir artışla kısa dönem satıcıları kaybedecek ve bitcoinin uzun dönem fiyatı artacak
  • Bitcoinin iyi bir çıkış yapıp şu anki fiyat duvarını yıkması gerekiyor
  • 100 günlük hareket ortalamasının 200 günlük hareket ortalamasını geçmesi gerekiyor
  • 50 günlük hareket ortalamasının 100 günlük hareket ortalamasını geçmesi gerekiyor

 

Şundan eminiz, bir fiyat artışı insanları tekrar bitcoine yöneltip iyi bir satın alma başlatacak

Sonuç

Eğer bir boğa koşusu geliyorsa, hemen kaybolacak bir mevsimsellik göstergesi olacak. Çünkü ne kadar fazla nakit piyasaya girerse tüm fiyat üzerinde bir doların etkisi o kadar az olacak.

Bu, şu anlama geliyor, tüm islem hacmi ne kadar yüksekse o kadar dağıtılmış olur ve fiyat manipülasyonu o kadar az olur, daha dengeli bir piyasa olur.

Bu aşamada yapılabilecek tek şey her zamanki gibi sabırlı olmaktır.

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial