Home Kriptopara Haber CFTC Başkanı Giancarlo: Kurumsal Yatırımcılar Kripto Para Piyasalarının Olgunlaşmasına Destek Vercek

CFTC Başkanı Giancarlo: Kurumsal Yatırımcılar Kripto Para Piyasalarının Olgunlaşmasına Destek Vercek

CFTC Başkanı Giancarlo: Kurumsal Yatırımcılar Kripto Para Piyasalarının Olgunlaşmasına Destek Vercek

0

CFTC Başkanı Giancarlo: Kurumsal yatırımcılar kripto para piyasalarının olgunlaşmasına izin  verecek söylemiyle dikkat çekti.


CFTC Başkanı Giancarlo: Kurumsal Yatırımcılar Kriptoyu Güçlendiriyor

Fox Business’a verdiği mülakatta CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu) Başkanı Giancarlo kripto piyasalarının genel görünümü hakkında düşüncelerinden bahsetti:

“Özellikle şunu belirtmek isterim ki son dönemlerde kurumsal yatırımcıların kripto paraya olan ilgisi dikkat çekici bir artış gösteriyor. Eğer bu artış mevcut haliyle devam ederse piyasaların daha olgun hale galeceğini düşünüyorum. Belki o zaman şimdilerde bu işin geleceği hakkında kafamıza takılan birçok soru kendiliğinden çözüme kavuşmuş olacak.”

Başkan Giancarlo sözlerine şu şekilde devam etti

“Gidilecek hala çok yolumuz var. Kripto borsacılığı hakkında hala kara noktalar mevcut. Öncelikle bence yeterince şeffaf değiller. Sistemleri yeterli altyapıya sahip olmayan binlerce borsa var. Ve inanın bana güvenlik seviyeleri hiç de yeterli değil. Bilirsiniz böyle şeylerin oturması zaman alır. Ve bence bu süreci hızlandıracak, katalizör etkisi yapacak bir şey varsa o da kurumsal yatırımcıların oyuna dahil olması”

Giancarlo ayrıca ajansının kripto para türev piyasalarını düzenleme çabalarından da bahsetti. CFTC’nin bu konuyu tüm yönleriyle ele aldığına özellikle vurguladı. Ajansının benimsediği ilk yaklaşım metodu şüphesiz yaptırım uygulama gücünü kullanmak.

“İlk ve en büyük sorun dolandırıcıların fazlalığı. İnsanlara bir ürün ya da hizmet vermek yerine onları aldatmayı kendilerine amaç edinmiş şebekeler var. Bunları tespit ettiğimiz anda kripto topluluğunun dışına atıyoruz. Bu alandaki otorite ve yetkimiz iki federal mahkeme tarafından da kabul edildi.”

Yasal yollardan kazanılmış bu zaferler son birkaç ay içerisinde geldi. İki federal mahkeme Ticaret Borsası Yasasını yürürlüğe koymak suretiyle kripto para üzerinden gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerinde yetkin güç olarak kurumumuzu adres gösterdi. Geçtiğimiz aylarda bir yargıç yasa kapsamında My Big Coin projesini ve kurucularının CFTC tarafından pasifize edilmesine hükmetti.

Başta ABD olmak üzere Dünya çapında bu alanda bir otorite boşluğu olduğu doğru. Kripto piyasalarını dolandırıcların sarmalından kurtaracak düzenlemelere ihtiyaç var. Mantar gibi çoğalan ICO’lar, yetersiz güvenlik önlemleri ile kripto borsaları şimdiye kadar çok yatırımcının başını ağrıttı. Umarız bir an önce gerekli düzenlemeler hayata geçirilir.

Kurumsal Yatırımcılar ve Kripto Para Endüstrisine Etkileri için Tıklayın

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial